Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Arthur Conan Doyle

Ztracený svět – The Lost World – 1912

 

Vypravěč knihy, reportér Malone, se zamiluje do své kamarádky Markéty. Ta ho ale odmítne, protože by chtěla nějakého statečného dobrodruha, ne jen obyčejného novináře. Malone se rozhodne podniknut cokoliv, aby se Markétě zalíbil.

Brzy nato dostane Malone za úkol udělat rozhovor se svérázným profesorem Challengerem, který přišel s objevem tak senzačním, že jej angličtí vědci automaticky považují za podvod. Tvrdí, že se mu podařilo v Jižní Americe najít nepřístupnou plošinu, na níž přežila prehistorická zvířata.

Aby Challenger svá tvrzení doložil, uspořádá výpravu do Jižní Ameriky. Malone, dychtící po jakémkoliv chrabrém počinu, se k expedici ihned přidá.  Čtyřčlennou skupinu doplní ještě profesor Summerlee a zkušený cestovatel lord Roxton.

Po několikadenním putování se dostanou k úpatí plošiny, nedaří se jim však zdolat strmé srázy. Challenger si nakonec s problémem poradí – porazí strom na kopci poblíž útesů, po kterém přelezou na plošinu.

Sopečná činnost vyzdvihla plošinu před miliony let vysoko nad okolí, čímž bylo zamezeno kontaktu s vnějším světem. Proto zde vývoj probíhal se značnými rozdíly. Prohánějí se tu nebezpeční, ale hloupí dinosauři, další havěť se skrývá v lesích a téměř každý živočich už ve známém světě dávno vymřel.

Také se ukáže se, že na plošinu utekl před kolonizátory jeden indiánský kmen. Pomohou indiánům porazit opolidi, jejich odvěké nepřátele, a nedlouho nato plošinu opustí.

Vrátí se do Londýna, kde Challenger umlčí všechny pochyby exemplářem živoucího pterodaktyla. Malone se vydá za Markétou, zjistí však, že se již vdala – a to za pouhého úředníka.

 

„Ztracený svět“ patří vedle případů geniálního detektiva Sherlocka Holmese k nejpopulárnějším Doylovým dílům. Má všechno, co by dobrodružné sci-fi mělo mít – chytrý nápad, napínavý děj, jasně dané postavy, jemný humor a přitažlivé prostředí. Čas navíc daroval knize další trumf – kouzelnou atmosféru Anglie na počátku dvacátého století.