Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Agatha Christie

Záhada Modrého vlaku – The Mystery of the Blue Train – 1928

 

V luxusním vlaku do Paříže je zavražděna dcera amerického milionáře. Motiv vraždy je nejasný, neboť žena s sebou jednak vezla velmi cenné rubíny, které byly ukradeny, a jednak po sobě zanechala nemalé jmění. To tak připadne jejímu manželu Derekovi. Jejich sňatek byl od počátku nefunkční a měli se rozvádět; Derek se navíc topí v dluzích. Policie jej tak brzy začne podezřívat a nakonec je i zatčen.

Nicméně ke smůle zločinců cestoval týmž vlakem geniální detektiv Hercule Poirot. Když se s ním americký milionář setká, přemluví jej, aby se do případu pustil a našel vrahy jeho dcery. Ačkoliv jako obvykle se v průběhu děje jeví podezřelí prakticky všichni až na skutečné vrahy, na konci je Poirot se svou vrozenou teatrálností odhalí. Jsou jimi protřelí zloději šperků, kteří se vetřeli do služeb samotného milionáře – jeden jako tajemník, druhá jako komorná.

 

„Záhada Modrého vlaku“ je typická detektivka, lehce nadprůměrná, ale nijak výjimečná. Zajeté žánrové postupy, jichž Christie svědomitě používá, sice fungují, ovšem pokud čtete již několikátou detektivku podle stejného mustru, začínají docela nudit.

Ke cti knize slouží, že odhalení je skutečně překvapivé, ačkoliv se ho může dopídit i pozorný čtenář. Nicméně je s ním manipulováno zavádějícími rozhovory a nedokončenými úvahami, což je asi nejúčelovější a zároveň nejnepříjemnější prvek detektivek této autorky.