Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Jonas Jonasson

Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel) - Mördar-Anders och hans vänner (samt en och annan ovän) – Killer Anders and His Friends (Along with a Few Enemies) – 2015

 

            Per Persson je tak trochu zkrachovalec. Pracuje načerno jako recepční a to málo, co vydělá, hned projí. Když si tak jednou sedí v parku, přimotá se k němu podobně zkrachovalá farářka (která nevěří v Boha a vyhodili ji z fary), což odstartuje kolotoč dosti bizarních dobrodružství.

            V hotelu se totiž kromě neplatící farářky rozhodne ubytovat i několikanásobný vrah známý jako Zabiják Anders, kterého právě propustili z vězení. Anders je jaksi jednodušší a recepční s farářkou brzy přijdou na to, jak jej využít ke svému prospěchu. Rozjedou business, kdy za nemalé sumy Anders láme lidem ruce, nohy a tak podobně. Což funguje celkem dlouho a celkem dobře, než se stane nečekané – Zabiják se rozhodne vydat po stopách Ježíše, se kterým ho spíše nedopatřením seznámila farářka, a odmítne dále vykonávat jakékoliv násilí.

            To ovšem hlavní duo nezastaví ve vybírání peněz za zločiny mnohem ohavnější, než dosud poskytovali – jen aby se pak vypařili všichni tři jako pára nad hrncem. Anders občas přidělá recepčnímu s farářkou vrásky na čele (např. když přepadne pobočku dobročinné organizace, aby v ní zanechal nemalý dar potřebným), nicméně vše nakonec dopadne překvapivě dobře a z prostoduchého Anderse se stane mediálně slavný příbuzný Robina Hooda.

            O něco méně nadšení jsou však zločinci, kteří si objednali za nemalé částky práci, kterou nikdo neprovedl, a chtějí se Andersovi pomstít. Farářka mezitím vymyslí, jak monetizovat Andersovu slávu, a založí v jeho jménu novou církev. I tento business plán opět slušně nese, přičemž pastor Anders hlásá především lásku k vínu, což publikum rozhodně oceňuje. Církevní kariéra je ukončena střetem se zločinci (kteří se víceméně vyřídí navzájem) a většina úspor vezme za své. Se zbytkem peněz se zamilovaný recepční s farářkou usadí na odlehlém ostrově a založí rodinu. Další nápad na sebe však nenechá dlouho čekat – Zabiják Anders a Santa jsou si přece tak podobní...

 

            „Zabiják Anders“ je dalším humorným románem Jonase Jonassona (po veleúspěšném „Staříkovi“ a o něco méně úspěšné, byť podobně vtipné „Analfabetce“). Na rozdíl od dvou předchozích knih tentokrát nesledujeme osud nikoho výjimečně inteligentního ani netvoříme dějiny – příběh je rozhodně nejvíce „realistický“, skoro by se chtělo říct až usedlý. Což bohužel platí i pro humor jako takový...

            Na jednu stranu řemeslně vše pořád dobře funguje, Jonassonův vypravěčský styl je pořád stejně líbezný (též díky schopnému překladu do češtiny), dokáže vylovit vtip jen pouhým slovosledem či dobře zvoleným sprostým slovem uprostřed vznosného projevu. A zápletka jako taková rozhodně působí jako solidní komediální materiál. Jenže nakonec překvapivě moc nefunguje.

            Prvním důvodem je nepříjemná přítomnost násilí – v první fázi, kdy Anders funguje jako nájemný lamač končetin, jsem měl celkem problém naladit se na jakoukoliv veselou notu a spíš mi bylo ze čtení lehce trapně. To se naštěstí brzy změní obrácením Zabijáka na víru a budování jeho církve rozhodně patří k nejzábavnějším částem knihy – ale ani to není nakonec dostatečně využito a epizoda končí náhle (resp. po krkolomném exkurzu do fungování úřadu práce, naprosto zbytečném a v kontextu humorné knihy nepochopitelném).

            „Zabiják Anders“ tak je rozhodně nejslabší z Jonassonových tří knih a jsem celkem na vážkách, zda vůbec knihu doporučit. Je totiž bolestně průměrná, čtení je sice příjemné, ale obsah rozpačitý. Díky utahování z médií a církví přece jen končí (alespoň pro mě) mírně v nadprůměru, ale na další Jonassonovu knihu už se zrovna dvakrát netěším.