Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Max Brooks

World War Z: An Oral History of the Zombie War – 2006

 

            „World War Z“ je v podstatě sborník krátkých povídek mapující souboj lidstva s epidemickou záplavou zombií. A to pěkně od jejího počátku u zatopených území při výstavbě megalomanské čínské přehrady Tři soutěsky, přes počáteční paniku z šíření zombií po celém světě až po organizování vojenských operací ze zbylých střípků infrastruktury jednotlivých států, vrcholící osvobozením New Yorku a povšechnou stabilizací naší planety.

 

            Jestli se něco nedá knize vytknout, tak je to důkladnost, se kterou zombie-apokalypsu rozebírá. Ať už se jedná o záběr geografický, kde procestujeme v podstatě celý svět (se zvýšenou pozorností na sympatické USA a fanatické svinské Rusko, ale nakoukneme i do Čech), tak co se týče možných prostředí, kde si zombie umí člověk představit (zombie v mrakodrapu, zombie pod vodou, zombie v lese, zombie ve stokách, zombie ve vesmíru.. no, to poslední úplně neplatí, ale do vesmíru se také podíváme).

            Tedy z tematické pestrosti až oči přecházejí a čtenář se rozhodně nenudí. Nicméně kniha se rozpíná i v dalších rovinách – psychologie jedince zasaženého katastrofou je opakující se téma, které je rozebráno k dokonalosti (a sebevraždami se zde nešetří); psychologie národů už je trochu pochybná a skicovitá; a co se týče geopolitických narážek, tak ty už jsou spíše naivního rázu (nicméně je vhodné připomenout, že se jedná o knihu, kde jsou ZOMBIE, takže to není nijak zásadní výtka).

            Celkově se tedy jedná o velmi zábavné a chytré čtení, které je naprostou povinností pro všechny, kdo v tematice zombií nacházejí zalíbení. Nabízí se i srovnání s „Já, Legenda“, knihou, která by ve zkratce mohla působit podobně, a přesto je niterně naprosto odlišná. Od „World War Z“ dostanete klasický zombie mainstream; v „Já, Legenda“ spíše hodně temnou sondu do psychiky člověka a jeho základních pudů. Z hlediska literárního bych tedy „Já, Legenda“ hodnotil jako mnohem zdařilejší, byť zábavnost se nedá upřít ani jedné z těchto knih.