Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Frank Schätzing

Vzpoura oceánů – Der Schwarm – The Swarm – 2004

 

Kniha začíná objevem dosud neznámých červů na mořském dně, jejichž počty neustále narůstají. Ropná společnost Statoil, která chce těžit z moře methan hydráty jako náhradu za docházející zásoby ropy, je červy trochu znepokojena a obrátí se raději na odborníky. Tak je do děje vtažen profesor Johanson, jedna z hlavních postav knihy, milovník dobrého vína a hudby.

Zhruba ve stejné době začnou útoky velryb a medúz na turisty a rybáře. Především pro velryby je takové chování značně netypické, jelikož obvykle si člověka nevšímají nebo se k němu chovají spíše přátelsky. Eskymák Leon Anawak, odborník na chování velryb, jeden takový útok zažije na vlastní kůži. Začne se o problém hlouběji zajímat a postupně mu dojde, že mezi podivným chováním mořských živočichů musí být nějaké pojítko.

Johanson zjistí, že červi se snaží narušit dno moře a zavádí do něj bakterie, které mají za úkol destabilizovat zásoby methanu. Bohužel své dílo dokončí dříve, než proti nim lidé stihnou zakročit, methan se uvolní a norský šelf se zhroutí, což následné vyvolá tsunami. Města na pobřeží severní Evropy jsou srovnána se zemí a prakticky celý tamní ropný průmysl je vyhlazen.

Ještě děsivější ranou je však výskyt korýšů, jejichž jediným cílem je vylézt na břeh a šířit smrtící virus. Obyvatelé New Yorku umírají po tisících, Golfský proud se z ničeho nic zastaví. Situace si žádá naléhavé řešení a USA jsou OSN postaveny do vedení celé mise. Generálka Judith Li shromáždí nejlepší světové vědce, mezi nimi i Anawaka a Johansona. Podaří se jim odhalit podivnou beztvarou hmotu, která je přítomna ve všech divně se chovajících živočiších. Johanson přichází s teorií, že za útoky stojí podmořská rasa, jejíž životní prostředí člověk důsledně ničí. Pro přehlednost nazve tuto rasu yrr.

Na moře je proto vyslána nejvyspělejší loď amerického námořnictva USS Independence, aby s yrr navázala kontakt. Vědcům se podaří alespoň trochu dorozumět pomocí matematiky, zároveň však světélkující chapadlovitá bytost útočí na Independence. Získají tak alespoň vzorek živé tkáně agresivního organismu, který je dovede k překvapivým závěrům – yrr se skládají z prvoků s genetickou pamětí, mohou měnit tvar a biotechnologií značně převyšují možnosti lidské vědy. Yrr si pamatují vše, neopakují své chyby, dorozumívají se pomocí feromonů a defektní jedinci se sami zničí. Jediný logický krok pro yrr je vyhlazení lidstva, jelikož ohrožuje jejich vlastní existenci.

Ačkoliv vědci se snaží yrr přesvědčit o hodnotě člověka, Li má jiné plány. Potají vyvíjí biologickou zbraň, která by všem yrr vnutila představu, že jsou defektní, a tím je přiměla k sebezničení. Důsledky, které si neuvědomuje, by však byly stejně ničivé jako útoky yrr – tak obří zásah do ekosystému by mohl vyhladit nejen lidstvo, ale i mnoho dalších druhů.

Yrr znovu zaútočí na loď a ta se začne potápět. Li se pokusí provést svůj plán, Johanson ji však zastaví, i když za to zaplatí životem. Anawak se zachrání ve člunu, jeho přítelkyně Karen se zatím vydává v ponorce na misi, jejíž výsledek je přinejmenším nejistý. Dopraví na dno moře mrtvolu člověka napuštěnou feromony yrr. Trik však vyjde a yrr začou považovat člověka za jednoho ze svých řad. Útoky velryb ustanou, golfský proud je obnoven a i červi zmizí. Svět však zažívá krizi, náboženství se hroutí a ekonomika je v troskách.

 

„Vzpoura oceánů“ je bezesporu nadprůměrná sci-fi, vynikající především v líčení katastrof obrovských rozměrů a kontaktu dvou inteligentních ras, zcela odlišných a neschopných komunikace. Devět set stran je však příliš mnoho, Schätzing v druhé polovině neudrží tempo poloviny první. Takových dvě stě stránek by se dalo s klidem odstranit, aniž by kniha byla jakkoli dějově ochuzena. Nepříjemné je také autorovo neustále skuhrání na slabomyslnost filmů hollywoodské produkce, což je navíc až komické, protože celý děj knihy se v intencích hollywoodských filmů nese. Stejně tak zobrazení Američanů jako smečky slabomyslných padouchů a fanatických psychopatů je značně přehnané.