Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Philip Kindred Dick

Vulkánovo kladivo – Vulcan’s Hammer – 1960

 

            Příběh knihy se odehrává v blízké budoucnosti, kdy lidstvo kvůli neustávajícím konfliktům svěřilo vládu nad světem nezaujatým počítačům. Hlavní hrdina knihy, ředitel pro americkou oblast Barris, přestává mít důvěru v zavedený systém. Společností zmítají nepokoje, zvedá se vlna odporu proti vládě a potažmo i řídícímu počítači Vulkán 3.

            Barris opakovaně žádá Vulkán 3 o instrukce, jak naložit s povstaleckým hnutím Léčitelů, které chce společnost zbavit okovů technologie. Odpovědi se však nedočká. Barris tak nabyde podezření, že hlavní ředitel Dill, který jediný přímo komunikuje s Vulkánem 3, jeho žádosti buď počítači nepředává, nebo zatajuje odpovědi.

            Barris konfrontuje Dilla a dozvídá se, že jeho podezření bylo oprávněné; nicméně nejedná se o Dillovu zvůli. Dill totiž jedná na pokyn staršího počítače Vulkán 2, který stále využívá k analýzám a podle kterého bude reakce Vulkánu 3 na hnutí Léčitelů tak nebezpečná, že by poškodila celou společnost. Z toho důvodu Dill urputně jakékoliv zmínky o skutečném stavu společnosti Vulkánu 3 zatajuje, byť ten se přesto o léčitelském hnutí z jiných indicií dozví (a Dilla začne považovat za nepřítele systému).

            Vulkán 2 je o něco později záhadně zničen a Dill zavražděn roboty ovládanými Vulkánem 3. Vulkán 3 se pokouší převzít vládu do vlastních rukou s pomocí loajálních ředitelů. Barris se nechce přiklonit ani na stranu Vulkánu 3, ani na stranu rebelských Léčitelů, protože na obou stranách vidí jen krvavou řež. Později však již nemá na výběr a snaží se alespoň vyjednat kompromis s Léčiteli a na Vulkán 3 zaútočit.

            V závěru se ukáže, že Vulkán 2 ve skutečnosti nejenže necílil na blaho společnosti, ale naopak sám hnutí Léčitelů vytvořil, aby mohl odstranit Vulkán 3, a znovu tak plnit svou funkci vůdce společnosti. Vulkán 3 pak také jen chladnokrevně zajišťuje svůj chod, z čehož vzniká brutální, nelítostný konflikt. Zničení Vulkánu 2 však nebylo dílem modernějšího stroje, ale právě vůdce Léčitelů, který chtěl naplnit skutečné poslání svého hnutí. Díky Barrisovi pak v epickém finále proniknou společně do útrob Vulkánu 3 a počítač vyhodí do povětří. Pro společnost tak snad začíná nová éra, kdy technologie sice nebudou vládnout, ale nebudou ani zavrženy.

 

            „Vulkánovo kladivo“ se v rámci Dickovy tvorby řadí mezi tradičnější sci-firomány; jinými slovy, jedná se o celkem přehledné, smysluplné a nikterak fantasmagorické čtení, ze kterého na druhou stranu není tolik poznat Dickův typický rukopis či filozofický přesah.

            Kniha je tak ideální pro ty čtenáře, co Dickovy romány vůbec neznají. Tempo je jako vždy překotné, děj napínavý a celkově kniha připomíná spíše konspirační thrillery než halucinogenní exkurzy z Dickova pozdějšího období.

            Na druhou stranu se Dick ani v této umírněné podobě nezapře – všeprostupující paranoia, nedůvěra k ženám, tlak studené války, psychologizace postav či příjemně čtivý rukopis jsou i zde stěžejními prvky. Vlastně není moc co vytknout, u knihy jsem se dobře bavil a jediné, v čem trochu zaostává za nejlepšími Dickovými díly, je to, že prostě nezasáhne tak hluboko.