Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Niccolò Machiavelli

Vladař – Il Principe – The Prince – 1513

 

Ve „Vladaři“ poskytuje Machiavelli rady, jak se stát silným panovníkem. Pojednává zde o tom, jakým způsobem je možné se moci ujmout, jakou armádu si pořídit, jak se chovat ke svým dvořanům, vojákům či lidu obecně. Hlavním cílem všech jeho rad je udržení moci, které je na rozdíl od jejího získání úkolem mnohem náročnějším. Také v závěru vyzývá ke sjednocení Itálie pod silným vladařem, který by se jeho radami řídil.

Pro čtenáře poněkud překvapivě není Machiavelli tak brutální a bezohledný, jak by dle jeho reputace čekal. Nicméně útlocitný také rozhodně není, ale spíše váží, jestli přinese nějaké to násilí nyní užitek pro zemi v budoucnu; pokud ano, pak se ho neštítí. Také radí neřídit se vlastním slovem, neboť ostatní také nejsou čestní, což už je rada celkem cynická. Rytířskou ctí se totiž Machiavelli ani trochu nezatěžuje. Také konstatuje, byť na oko spíše smutně a smířeně, že dopadne-li věc dobře, prostředky, jimiž bylo cíle dosaženo, jsou tím v očích veřejnosti ospravedlněny.

Zajímavé jsou příklady, na kterých své rady demonstruje – inspiruje se jednak starověkým Římem, jednak současnými válkami městských státu v Itálii. Přednost Machiavelliho je v tom, že se zabývá věcmi „jak jsou, ne jak by měly být“. Neschovává se za ideály, náboženství nebo pokrytecké ctnosti. Věcně a jasně konstatuje, jak funguje moc. Na druhou stranu některé jeho rady a poučení jsou tak zjevné a samozřejmé, že si často řeknete, že by na ně připadlo i tříleté dítě.

„Vladař“ je svižné a srozumitelné čtení, které vám však moc nedá. Na druhou stranu vzhledem k jeho postavení v klasické literatuře jistě není od věci poznat na vlastní kůži, o čem vlastně tento útlý spis je. A je to seznámení rychlé a bezbolestné, místy i zajímavé.