Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Philip Kindred Dick

VALIS – VALIS – 1981

 

            „VALIS“ je v podstatě autobiografický román, ve kterém autor líčí své duševní stavy, zejména drogami vyvolané setkání s jakousi božskou entitou. Román je vyprávěn v první osobě, občas však přejde do vyprávění v osobě třetí – tam se hlavním hrdinou a opět samotným autorem stává Horselover Fat, ta část rozpolcené Dickovy osobnosti, která věří, že setkání s „Bohem“ bylo skutečné.

            Ačkoliv už toto samotné zní hodně pomateně, ve skutečnosti to zas takový úlet není. Autor vypráví s cynickým nadhledem a občas opepří teologické úvahy svých postav silně černým humorem. Samotný příběh je těžké vylíčit, odehrává se zejména v úvahách nad náboženstvím a vytvářením jakéhosi vlastního, založeného na původní autorově vizi a kombinovaného jak s křesťanstvím, tak například s gnosticismem. Hlavní úlohu hrají v těchto úvahách informace a dvě protikladné síly – řád a chaos, jin a jang.

            Později se hlavní hrdinové dozvědí o filmu, který je naprosto zvrácený, ale splňuje jejich vývody – v roli informačního zdroje vystupuje nadčasový satelit VALIS, jehož ztělesněním, novodobým Kristem, má být dcera tvůrce filmu. Autor si teprve v konfrontaci se stejnými pomatenci uvědomuje, že sám je blázen, a tím se prakticky vyléčí. Horselover odjíždí pryč na cesty.

 

            „VALIS“ je rozhodně velmi zajímavé dílo. Na druhou stranu dávat mu umělecké zásluhy jen za originalitu by bylo povrchní. Ale naštěstí to nepotřebuje. Nejde sice o výtvor, který by si zasloužil místo v učebnicích literatury, kniha neskrývá, že úvahy se vzájemně vylučují a většina prostoru že je jen vyplněna absurditami, které k ničemu nevedou.

Spíše jde tedy o zoufalou snahu člověka najít smysl v nepřejícím světě. A tak funguje velmi dobře, navíc tak čtenář více pochopí i ostatní Dickova díla.