Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Johann Wolfgang Goethe

Utrpení mladého Werthera – Die Leiden des jungen Werthers – The Sorrows of Young Werther – 1774

 

Mladík Werther se po smrti své přítelkyně uchyluje na venkov. Nalézá tam mnohé radosti života, čte si Homéra, bloumá přírodou, těší se prostotou venkovských lidí. Brzy se také zamiluje; bohužel do dívky již zadané. Lotta je čisté stvoření, po smrti své matky se starala o kupu svých sourozenců a div by se nerozdala. S Wertherem si velmi dobře rozumí a váží si ho.

Bohužel Lotta svého budoucího manžela Alberta skutečně miluje a Werther raději odchází. Dává se do služeb jistého vyslance, je však krajně znechucen pokryteckou morálkou vyšších vrstev, rozdělením společnosti podle stavů. Brzy je zhnusen natolik, že místo aby na Lottu zapomněl, ještě více po ní touží.

Vrací se zpět na venkov a neustále k Lottě chodí. Albert cítí, že Lotta mladíka má ráda více, než by měla, a cítí se logicky okrádán o city, které by měly patřit jemu. Navíc se mu nedaří ani v práci, a tak jejich manželství prožívá těžké chvilky. Lotta však je od přírody ctnostná a chce dodržet svou manželskou povinnost. Werther vidí, že nemá šanci, a rozhodne se spáchat sebevraždu. Naposledy navštíví Lottu a pozná, že ona jeho city opětuje. Přesto však je mu nedostupná. S úderem dvanácté večer se zastřelí.

 

Nutno přiznat že takto ve zkratce vypadá příběh teskně a poutavě. Bohužel skutečnost taková není. Největší problém tkví právě v postavě Werhtera; je to romantická postava jak se patří, to sice ano, ovšem až do extrémů.

Jeho zpupnost není hrdinská, ale protivná, je neuvěřitelně domýšlivý, když argumentuje, myslí si, že má pravdu jen proto, že to tak cítí, vyzdvihuje slabosti jen proto, že do nich chce sám upadnout. Pravda je, že má v knize i protipóly – Albert mu například připomene, že argumentuje sice hezky, ale naprosto irelevantně, Lotta mu naznačí, že ji miluje proto, že je mu nedostupná. Ovšem tyto hlasy promlouvají jen velmi slabě. Jeho sebevražda je pak činem zcela slabošským. Protože nemůže mít Lottu, chce udělat gesto, ve svém dopise jí píše, že to dělá kvůli nešťastné lásce k ní – sobecky se chce zaříznout do jejího srdce.

Ani stylově není román žádným skvostem. Je psán formou dopisů, které s sebou nesou dost svízelné vypravovací metody, ale nakonec stejně musí do děje vkročit vypravěč a pospojovat poslední dopisy do smysluplného celku.

Celkově mě tedy „Utrpení mladého Werthera“ zklamalo, až znechutilo. Román jednak není moc čtivý (což ovšem může být do jisté míry zásluha překladatele E. A. Saudka, mistra nesmyslných vět), ale hlavně mi absolutně nesedla hlavní postava. Pokud byste se s Wertherem byli schopni ztotožnit, pak třeba ve knize zalíbení najdete.