Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Alexandre Dumas

Tři mušketýři – Les Trois Mousquetaires – The Three Musketeers – 1844

 

Ambiciózní mladík d’Artagnan přijíždí do Paříže, aby se stal mušketýrem. Díky dobrému jménu je vlídně přijat a prozatímně umístěn mezi gardisty, aby získal potřebné zkušenosti. Seznamuje se se třemi mušketýry, šlechtici vystupujícími pod jmény Athos, Porthos a Aramis, které vyzve všechny na souboj. Dříve než se s nimi stihne bít, jsou všichni zavlečeni do souboje s kardinálovými poskoky, vítězí a stávají se z nich nerozluční přátelé.

D’Artagnan se zamiluje do půvabné ženy svého domácího, paní Bonacieuxové. Ta je však unesena kardinálovými muži, poté na krátkou dobu uniká a opět je zatčena. Později se d’Artagnan setkává s mylady de Winter, svůdnou a nebezpečnou ženou, do které se zamiluje i proti své vůli. Zjišťuje však, že k němu city jen hraje a sám ji krutě obelstí. Přivolá však na sebe hněv tak zhoubný, že mu sotva uniká holým životem. Později navíc zjišťuje, že jde o ženu Athose, kterou sám šlechtic chtěl zavraždit pro její hříchy.

D’Artagnan zmaří nejednou plány kardinála i mylady de Winter, jeho věrné špionky. Pomůže utajit románek francouzské královny a vévody z Buckinghamu. Zatímco praktický Richelieu mladíka chce pouze přetáhnout na svou stranu, mylady usiluje o jeho smrt.

Později se mušketýři vydávají dobýt pevnost La Rochelle, poslední baštu protestantů. Zde je za své zásluhy d’Artagnan konečně přijat mezi mušketýry. Vévoda z Buckinghamu přislíbí La Rochelle pomoc a město, dokonale opevněné, tak má naději, které se houževnatě drží. Richelieu proto pošle mylady, aby Buckinghama zavraždila. Je však na tajnou zprávu od d’Artagnana zajata a vězněna. Z vězení však díky svému přetvařování a podbízení prchá a ještě přiměje důstojníka, který ji měl na starosti, aby spáchal atentát na Buckinghama.

Mylady prchá z Anglie zpět do Francie. Mušketýři se o tom dozvědí a vydávají se jí po stopě. Polapí ji, mylady však stihne ze zášti zavraždit paní Bonacieuxovou, která je vězněna ve stejném klášteře, kde se mylady ukrývá. Mušketýři mylady odsoudí za její hříchy a soukromě ji popraví.

 

Musím rovnou říci, že mě „Tři mušketýři“ velmi zarazili a zklamali. Jednak příběh je mizerný, zmatený, nesouvislý a především neúnosně protahovaný. Vypravěčský styl autora není nijak oslnivý, ovšem vzhledem k brakovosti příběhu víceméně adekvátní. Nicméně hrdinové po sobě často házejí repliky tak jalové, až to čtenáře zarazí.

Co mě ovšem nejvíce překvapilo, jsou samotní hrdinové – rozhodně se nejedná o bojovnější verzi Rychlých šípů a jejich pojetí cti má mnohem blíže k pokrytectví než k jakékoliv kladné vlastnosti; jsou malicherní, nezodpovědní, prchliví a parazitují na ostatních. Ovšem jsou ještě zobrazováni jako ti dobří, to ano, jen je sotva může čtenář shledávat sympatickými. A to je u knihy, která nemá žádné vysoké ambice, dosti problém – když není lákavý hrdina, není lákavý příběh. Alespoň Richelieu je atraktivní a jeho vyobrazení není tak ploché, jak by se u padoucha čekalo. Naopak, ani moc padouchem není, spíše jednoduše stojí na opačné straně než mušketýři.

Na obranu postav je nutno přiznat, že v poslední třetině knihy z nich vše zlé opadává, příběh se trochu vyjasní k chatrné zápletce, na kterou čtenář v podstatě smutně čeká od začátku, a i napětí se trochu vystupňuje. Přesto je to jen chabá náplast. „Tři mušketýři“ jsou špatnou knihou i v porovnání s dobrodružnými romány pro děti. Snad jen zázrakem mohli dojít věhlasu, jakému se dnes těší.