Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Nicholas Shaxson

Treasure Islands: Uncovering the Damage of Offshore Banking and Tax Havens – 2011

 

            Ekonomicky orientovaný žurnalista Nicholas Shaxson se ve své knize zabývá, jak už název napovídá, daňovými ráji a offshorovým světem obecně. A jak opět název napovídá, jeho přístup k tomuto fenoménu není rozhodně přátelský.

            V prvních kapitolách se zabývá tím, co to vůbec offshore je, jak tato „finanční centra“ bohatnou z toho, že poskytují cizincům možnost obejít zákony v jejich domácí zemi, a jak se z „jinde“ stává ve výsledku „nikde“ (ať už mluvíme v intencích regulace bank, či zdanění společností).

            Ačkoliv by se zdálo (vyhýbání se) zdanění logickým ústředním motivem knihy o daňových rájích, Shaxson ukazuje, že nulové zdanění je spíše jevem průvodním, byť samozřejmě podstatným. Jurisdikce, které nabízí anonymitu, utajení a nulovou regulaci, jsou řízeny především v souladu se zájmy velkých finančních institucí, které tyto státečky s hrstkou obyvatel de facto ovládají.

            Velmi zajímavá je sonda do historie vzniku daňových rájů – pro někoho možná nečekaně především do historie Spojeného království a Spojených států; tyto dvě země byly a stále jsou nejhoršími offshorovými centry. Stejně tak ostrovní jurisdikce jsou z větší části součástí sítě soustředěné kolem moci Londýna.

            Další kapitoly jsou pak věnovány troše ekonomické teorie (Keynes), roli offshoru v současné finanční krizi (obcházení bankovní regulace) či životu v offshorových centrech (Jersey a Kajmanské ostrovy), kde je povolen jen jeden názor a státní propaganda offshoru si nezadá s totalitními režimy. Velkým tématem je také především to, kde se škoda, kterou tyto země páchají, projevuje nejvíce – a to v chudých rozvojových zemích. V závěru autor shrnuje současný stav a navrhuje opatření, která by mohla pomoci.

 

            Shaxsonova kniha je rozhodně pozoruhodné dílo, jehož přečtení prospěje naprosto každému. Neznalým otevře dveře do vskutku fantastického světa makroekonomické korupce, stejně jako znalejším pomůže urovnat si jednotlivá témata do úhledného celku.

            Osobně považuji za nejzdařilejší pasáže z první poloviny knihy, především o historických případech týkajících se zdanění (to může být trochu profesionální deformace z mé strany) a offshorovém světě obecně, a potom kapitoly o mentalitě offshoru a životě v daňových rájích. Ostatní kapitoly jsou samozřejmě také zajímavé, ale na druhou stranu trochu repetitivní (Shaxson se ústřední myšlenky nestydí opakovat několikrát, aby si čtenář opravdu z knihy odnesl to, co bylo autorovým cílem).

            Literárně je kniha také na výši; text je psaný svižně, pochopitelně a čtivě. Na druhou stranu trpí lehkou roztříštěností, kdy celek působí spíše jako shluk článků na volně příbuzná témata. Nicméně vzhledem k tomu, že offshore zasahuje prakticky do každého aspektu společnosti, je to pochopitelné. A přece jen se daří Shaxsonovi tento všeobjímající rys držet na uzdě a nesejít příliš z vytyčené cesty.

            Také je trochu škoda, že především v popisu nekalých praktik nejde Shaxson více do detailů. Jako čtenáře by mě zajímalo, jak podvodné či skoro podvodné struktury fungují, nejen to, čeho je pomocí nich dosaženo. Nicméně i zde jako autor stál před nelehkou volbou – kde by jednoho čtenáře zaujal, dalších pět by mohlo knihu otráveně odhodit.

            „Treasure Islands“ vášnivě artikulují autorovu nenávist vůči offshorovému světu a činí tak skutečně inteligentní a poučnou formou. Je otázkou, do jaké míry se kdy něco v tomto ohledu změní, nicméně upozornit na danou problematiku a srozumitelně ji rozebrat pro širší publikum se Shaxsonovi povedlo výborně.