Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Molière

Tartuffe – Tartuffe ou l'Imposteur – Tartuffe or the Hypocrite – 1664

 

Podlézavý a svatouškovský Tartuffe se vetře do přízně bohatého Orgona. Ten si jej oblíbí a skutečně si o něm myslí, že je to ctnostný člověk. Proto také zůstává hluchý k varováním a výtkám od svých přátel a příbuzných. Když jednoho dne Orgonův syn vyslechne, jak se Tartuffe snaží svést Elmíru, Orgonovu ženu, jde rovnou za otcem a vše mu poví. Orgon však na Tartuffa nedá dopustit a synovi nevěří, naopak se s ním pohádá a vydědí ho. Svůj majetek se rozhodne dát do správy Tartuffovi. Zajímavé je, že Tartuffe se nařčení nebrání tím, že by říkal lži – ohání se řečmi o ctnosti, pokoře či Božích plánech, kterými Orgona nepřímo manipuluje, ačkoliv navenek mu radí pravý opak.

O něco později však Orgon sám vyslechne, jak Tartuffe svádí jeho ženu. Rozhněvá se na něj a konečně proti němu zasáhne – bohužel příliš pozdě. Tartuffe povolá exekutory, aby Orgona vystěhovali, před neštěstím jej však v poslední chvíli zachrání moudrý králův příkaz. Majetek je vrácen Orgonovi a Tartuffe potrestán.

 

Musím říct, že „Tartuffe“ mě jednoduše zklamal. Účel hry ve své době je pochopitelný, ale co se uměleckých kvalit týče, bolestně postrádá dynamiku a bohužel i vtip. Závěr samotný je naprosto násilný a je až nechutným podlézáním králi, v podstatě stejně úlisným jako chování pokrytců, jež sám Molière kritizuje.