Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Dick Francis, Felix Francis

Talár a dres – Silks – 2008

 

Geoffrey Mason je mladý právník se zálibou v koňských dostizích. Když je jeho známý, profesionální žokej Mitchell, obviněn z vraždy, ujímá se jeho případu; nicméně ne ani tak z vlastní vůle, jako proto, že mu kdosi vyhrožuje a nutí jej, aby případ vzal a prohrál. Toto paradoxně vede k tomu, že se Geoffrey zatvrdí a začne se snažit mnohem více, protože si je nyní jistý, že Mitchell je nevinný.

Když je zločincům jasné, že Geoffrey je nehodlá jen tak poslouchat, jejich gorila, Julian Trent, nejprve Geoffreyho přepadne, potom mu zdemoluje byt. Geoffrey je vystrašený k smrti, ale prohrát případ tím spíše nehodlá. Zjistí, že motivem k vraždě bylo vydírání – majitel výtečného koně, kterého prodal za desítky milionů do chovu, totiž padělal jeho datum narození. Někteří lidé o tom věděli a rozhodli se na tom přiživit. A tak je nechal odstranit a vinu hodil na Mitchella.

Geoffrey komplot před porotou vítězně odhalí a Mitchell je osvobozen. Julian Trent se však chce pomstít a přepadne Geoffreyho otce, těžce jej zraní a také mu začne demolovat dům. Geoffrey tam přispěchá a Trenta odzbrojí. Když si však uvědomí, že Trent mu nikdy nedá pokoj, rozhodne se jej „v sebeobraně“ zabít.

 

„Talár a dres“ je typická, řadová „francisovka“. Znáte-li předchozí autorovy knihy, můžete zcela s jistotou odhadovat, do koho se hrdina zamiluje (první dostupná ženská postava spojená s případem), kdo bude vrah (ten, co je pořád pryč a jde mu o balík peněz) a jak to všechno dopadne (dobře).

I přesto (nebo možná i proto) je to pořád čtení čtivé a napínavé, byť některé věci jsou, jak již bylo zmíněno, jasné dopředu. Je to odpočinková četba, a tak je nutno ji také hodnotit. Nicméně i přes zasazení do jiného prostředí, tj. soudnictví, kniha nijak nevybočuje ze zajatého průměru – rychle se totiž stočí ke klasické zápletce o dostizích a místo využití širších možností slouží toto prostředí spíše jako záminka pro vyšetřování. Zůstává tedy o třídu níže než osobitější příběhy jako „Střepy“, „Expert“ nebo „Mrtvý dostih“.

Jediná překvapivá a na Francise dost temná záležitost se odehraje na posledních dvou stranách, kde hrdina, aby mohl vést život beze strachu, padoucha popraví. Tento moment vybočuje z běžné Francisovy praxe, a nutno podotknout, že působí velice silně a z knihy nakonec přece jen dělá výraznější dílo.

Celkem vzato kniha Francisovy fanoušky určitě nezklame – dostanou z 95% to, co vždycky. A jen maličko navíc. Pokud vás „francisovky“ nebaví, nebude vás bavit ani tahle. A pokud je neznáte, můžete stejně tak zkusit tuhle jako kteroukoliv jinou. Zklamaní tak budou asi jen ti, co doufali ve výraznější oživení a větší roli originálního prostředí.