Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

George Bernard Shaw

Svatá Jana – Saint Joan – 1923

 

Hra se skládá ze šesti obrazů a epilogu. V prvním obraze si Jana z Arku svým nakažlivým elánem a odvahou získává přízeň vojenské posádky francouzského hradu Vaucouleurs. Nakonec získává i pověření velitele, aby se s doprovodem vydala za dauphinem do Chinonu.

Ve druhém obraze se Jana dočká audience u dauphina Karla. Stejně jako v prvém obraze se setkává se skepsí a posměchem, nicméně stejně jako v prvém vůdci usoudí, že vlastně jejím přičiněním nemají co ztratit a mohou hodně získat. Také díky „zázraku“ (který však způsobí pouhá logika věci a uvažujícím postávám je jasný již předem), kdy Jana pozná mezi dvořanstvem se skrývajícího Karla, je její cesta za vedením francouzské armády korunována úspěchem.

Třetí obraz nás zavádí k městu Orleans, okupovanému Angličany a neúspěšně obléhaného Francouzi. Johanka svým nadšením a zápalem podnítí lelkující armádu ke skutečnému útoku; její štěstí navíc znásobí obrat větru, na který velitelé vojska už dlouho čekali, aby zahájili výpad.

Čtvrtý obraz se odehrává v anglickém táboře, kde šlechtic Warwick, představitel světské moci, domlouvá nutnost odstranění Jany s francouzským biskupem. Oba se nakonec shodnou na tom, že Janino chování se bouří proti prostřednictví jak ve vztahu k Bohu, tak k panovníkovi, tedy je škodlivé jak pro církev, tak pro šlechtu.

Pátý obraz je zasazen do doby korunovace dauphina v Remeši. Jana přemítá, nemá-li se uchýlit zpět na rodný venkov. Je zdrcena nedostatkem podpory jak od krále, tak od svých spolubojovníků, kteří nechtějí pokračovat ve svaté válce proti Angličanům. Chce ještě dobýt Paříž, nicméně i k tomuto plánu se staví vrchnost vyhýbavě. V případě zajetí jí navíc předem přiznávají, že by pro ni nemohli (či spíše nechtěli) nic udělat.

V šestém obraze se odehrává inkviziční řízení se zajatou Janou. Francouzské duchovenstvo najednou není moc žhavé do jejího upalování, naopak se jí všemožně snaží podat pomocnou ruku, aby nemuseli nést odpovědnost za její smrt. Jana víceméně souhlasí a odsuzuje hlasy, jež ji vedly, jako svody satana; když se však dozvídá, že její „odměnou“ za pokání bude doživotní žalář, raději se vzbouří a nechá se upálit.

Epilog je koncipován jako sen Karla VII. pětadvacet let po Janině upálení. Její případ byl přezkoumán, porota, která ji tehdy s velkým sebezapřením odsoudila, nyní poplivána jako zaujatá a Jana zproštěna všech obvinění. Jana se ve snu zjeví Karlovi a postupně se zde scházejí všechny podstatné postavy hry, aby jí vzdaly hold. Přichází i pán z dvacátého století, aby jí pogratuloval, že byla prohlášena za svatou. Jana se nadšeně ptá, má-li vstát z mrtvých; nikdo ze zúčastněných však o to příliš nestojí.

 

„Svatá Jana“ je velice poutavá hra, která má výhodu především v historickém námětu, který jí dodává atraktivnost sám o sobě. Nicméně hra přímo srší různými etickými dilematy a spory, myšlenek je zde na rozdávání. To je možná dramatu ke škodě, protože se pak trochu stírá jednotnost výrazu celku a jedno téma pak může zastínit a rozmlžit druhé.

Podnětů k přemýšlení „Svatá Jana“ poskytuje tedy přehršel. Velice silný je motiv silné individuality, jednotlivce, co koná to, co považuje za správné ze svého nitra, nikomu nepřeje nic zlého (dobrá, Angličanům snad ano), pro sebe nechce nic, a přesto nakonec překáží a ohrožuje všechny pány, pevně zakořeněné a uvelebené ve stávajícím systému. Všichni se chtějí Jany zbavit, ale málokomu se chce do činu samotného – téma odpovědnosti za své činy a odvahy obecně se také prolíná celým dílem.

Střet světské a církevní moci je zde sice probírán otevřeně, nicméně obě strany poněkud splývají – což pravděpodobně mají, není to výtka, jen konstatování. Obě strany mají spíše symbolizovat moc systému, který drtí jedince, co se mu vymyká. A to funguje výborně.

„Svatá Jana“ je výtečná hra, působivá a podnětná. Navíc finále se dokáže člověk nahnat husí kůži a skutečně zasáhnout, takže vágní stopa jako po „Živnosti paní Warrenové“ nehrozí. Nedá se než doporučit.