Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Stanislaw Lem

Solaris – Solaris – Solaris – 1961

 

Příběh začíná příletem psychologa Krise Kelvina, vypravěče příběhu, na výzkumnou stanici nad planetou Solaris. Výzkum Solaris probíhá již desetiletí, lidstvu se však dosud nepodařilo planetě porozumět – jediné, čeho vědci dosáhli, jsou tisíce teorií a záznamů.

Kris brzy zjišťuje, že na stanici není cosi v pořádku. Gibarian je mrtev, Sartorius se schovává ve své kajutě a komunikuje jen telefonicky a poslední člen týmu, kybernetik Snaut, se také chová trochu jako psychopat. Kris z něj dostane jen pološílené tlachy o hostech, což považuje za výplod chorého mozku. Nicméně sám se brzy setká s hostem Snautovým a později i svým – bývalou přítelkyní Harey, která spáchala sebevraždu, když se s ní rozešel. Postupem času si uvědomí, že nejde o halucinace, ale výtvory Solaris – přesněji organického oceánu na povrchu planety, se kterým se jim dosud nepodařilo navázat kontakt.

Spolu s ostatními vědci dojde Kris k závěru, že oceán stvořil „hosty“ z jejich nejhlubšího podvědomí, skrytých tužeb či výčitek. Kris první Harey v návalu paniky vystřelí do kosmu, brzy jej však navštíví druhá. K té již velmi přilne. Paradoxní je, že sami hosté si nejsou vědomi toho, že nejsou skuteční. Když si to Harey nakonec uvědomí, pokusí se o sebevraždu. Ta se jí nepodaří, Sartorius však vyvine stroj, kterým se dají „hosté“ jednoduše eliminovat, a Harey jeho služeb využije. Od té doby se již hosté neobjevují.

Zdrcený Kris zůstává dále na stanici, aby Solaris studoval. V závěru vyslovuje hypotézu, ve které oceánu přisoudí jisté božské atributy, ale zároveň mentalitu dítěte.

 

Lem bohužel není moc zdatný spisovatel, co se řemeslnosti týče. Kostrbaté větné konstrukce by se daly snad ještě připsat na vrub překladu (byť osobně si myslím, že překladatel je v tom tentokráte nevinně), ale vypravěčský styl je slabý sám o sobě. Lem totiž nedokáže odhadnout zdravou míru popisnosti (jev u autorů sci-fi a fantasy zcela běžný), a navíc ještě většinu kumuluje do jedné obří pasáže popisující planetu. Budiž, dalo by se to přežít ve zdraví, kdyby Lem aspoň vykreslovat fantastické scenérie a útvary uměl. Ale to bohužel neumí. Jeho imaginace je sice krásná, ale těžkopádná a nesrozumitelná. Čtenář se musí hodně snažit, aby si s jeho vedením udělal alespoň základní představu. A toto všechno najednou je už dost otravné.

Nicméně odhlédneme-li od formy, obsah je velmi povedený a patří k zdravému jádru sci-fi. Neschopnost komunikace, dobývání vesmíru, paranormální jevy, to všechno Solaris má v té nejlepší podobě. Jistou výtku ještě zaslouží občasné prkenné filozofování hlavních postav, které se naprosto nehodí k jejich situaci – Lem se snažil vtěsnat do knihy co nejvíce myšlenek za každou cenu, což nebyl nejlepší nápad.