Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Neal Stephenson

Sníh – Snow Crash – 1992

 

Hiro je hacker, co zrovna rozváží pizzu pro Mafii. Což se mu úplně nepodaří a skončí s dodávkou v bazénu. Na druhou stranu se tak alespoň seznámí s mladičkou kurýrkou Y.T., kterou tak zatáhne do kyberpunkového thrilleru, kde se kdosi snaží nakazit skutečné, živé hackery prostřednictvím počítačového viru.

Příběh se díky scifi zasazení odehrává ve dvou rovinách – v realitě dezolátní blízké budoucnosti, kde se USA rozpadlo na pidistátečky ovládané korporacemi, a ve virtuální realitě, která vlastně funguje jako libovolné dnešní MMORPG.

Hiro zjišťuje, že miliardář Rife se rozhodl ovládnout svět tím, že využije zaklínadla z časů sumerské říše. Která jaksi fungují na nižší, základnější úrovni než moderní jazyk, v čemž tkví jejich síla. Což realizuje jak skrze apoštoly s anténkou vedoucí do mozku, tak právě skrze počítačové viry ve virtuální realitě. A abychom nezapomněli, jako nejvěrnějšího nohsleda má vražedného eskymáka se skleněnými meči a atomovkou v sajdkáře.

Hiro však podlého miliardáře za pomoci hodné Mafie zastaví, díky tisíce let staré hliněné tabulce se mu dostane do rukou kontra-zaříkávadlo, Y.T. kamsi odjede s maminkou a eskymák je v epickém finále dokonce poraněn!

 

„Snow Crash“ na začátku působí jako úplná konina (a váháte, jestli nejde spíš o společenskou satiru), pak se docela rozjede v intencích béčkové scifi (a jednotlivé scény přitom vcelku dobře fungují), jen aby se nakonec rozplizlo do úplné debility, jak už vysvítá ze synopse výše.

Stephensonovi určitě nelze upřít jisté vizionářství, protože funkcionalita virtuální reality v mnohém kopíruje dnešní možnosti internetu, potud ok. Po literární stránce nijak neexceluje (pasáže z pohledu robopsa hraničí s trapností), ale ani neurazí. Ale nejhorším prohřeškem knihy je odbité finále.

Dost možná se smíříte s bizarním světem „Snow Crashe“ a pro ujetá scifi můžete mít dokonce slabost jako já. Pravděpodobně se pak i bez větších bolestí prokoušete enormně přepálenou stopáží čítající skoro 500 stran. Ale když už to poctivě vydržíte, čekáte, že se na konci něco stane. Že se hrdinové dostanou do konfliktu s padouchy, že někdo umře, někdo přežije. Že se dlouho odkládaný střet Hira s krvelačným eskymákem odehraje ve virtuálním světě, kde o nic nejde, vás nepřekvapí – pořád si totiž myslíte, že je to intro ke skutečnému finále. Které ale vyšumí naprosto do ztracena, jako kdyby šlo o předposlední díl seriálu. Přitom, kolik vám kniha sebere času, je absence pořádného konce neodpustitelným prohřeškem.