Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Kurt Vonnegut

Snídaně šampiónů – Breakfast of Champions – 1973

 

Kilgore Trout píše brakovou scifi literaturu, která vychází jako výplň v porno časopisech. Dwayne Hoover je velmi úspěšný podnikatel, který ale postupně ztrácí duševní zdraví. Prolnutí osudů těchto dvou postav je pak bodem, ke kterému celá kniha postupně směřuje; přitom čtenář předem ví, že Dwayne se zblázní a z Kilgora se stane úspěšný spisovatel.

To se pak skutečně stane a vlastně nic moc víc. Kilgore je pozván svým asi jediným (zato bohatým) fanouškem na umělecký festival, aby zde přednášel. Na cestu si bere svoji knihu, ve které stvořitel vesmíru sděluje čtenáři, že jen on je jedinou bytostí se svobodnou vůli na Zemi a zbytek lidstva jsou jen roboti stvoření kvůli tomu, aby testovali jeho reakce. Dwayne se s Kilgorem setká v baru a knihu si od něj vezme; vzhledem ke svému duševnímu stavu jejímu obsahu uvěří a následně na „roboty“ kolem zaútočí a mnohé pošle do nemocnice. Za což je ubytován v blázinci.

 

„Snídaně šampiónů“ není úplně tradiční román. Jde spíše o nesourodou změť bizarních nápadů, které do mlhavé kostry románu zapadají skrze různé myšlenkové pochody postav, literární pokusy Kilgora Trouta a později dokonce přes myšlenkové pochody samotného vypravěče, který do děje začne aktivně vstupovat.

Jak vidno, kniha je spíše postmoderní experiment plynutí mysli, než že by záleželo na příběhu jako takovém. Sám autor se v předmluvě přiznává k tomu, že jde spíše o vyčištění hlavy a vychrlení všech absurdit, které mu otravují mysl. Je zde také spousta kritiky západního stylu života, otrokářství, nacionalismu, válčení atp.

Z literárního hlediska jde o text velice čtivý, pěkně napsaný a zábavný. Největší výtka tak směřuje k tomu, že to všechno vlastně nedrží moc pohromadě. V první třetině jsem byl z knihy nadšený, ve druhé stále zvědavý, ale ve třetí už spíše unavený a znuděný. A co že je ta Snídaně šampionů? Martini. S příběhem to nijak zásadně nesouvisí – asi stejně jako všechno v této knize.