Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Oscar Wilde

Salome – Salomé – Salome – 1891

 

„Salome“ je krátká hra volně inspirovaná známým biblickým příběhem. Judejská princezna Salome se seznamuje s prorokem Jochanaanem (Janem Křtitelem), kterého vězní její nevlastní otec Herodes. Učaruje jí jeho vzhled a snaží se ho políbit, ten ji však odmítá a proklíná.

Jochanaana nesnáší ani Salomina matka Herodias, která se v jeho proroctvích poznává a stěžuje si na něj, že špiní její pověst. Herodes se ale proroka bojí a nechce mu ublížit. Omámí jej však krása nevlastní dcery a prosí ji, aby pro něj zatančila.

Salome svolí jen pod podmínkou, že jí splní jakékoliv přání. Herodes přijímá a Salome mu zatančí. A za svůj výkon požaduje prorokovu hlavu. Herodes se jí snaží všemožně přání vymluvit, matka však svou dceru podporuje a Salome samotná je neoblomná. Herodes neochotně své slovo dodrží a Salome přinesou Jochanaanovu hlavu na stříbrném podnose. Salome jej vítězně políbí na mrtvé rty a postavy odcházejí ze scény. Zhnusený Herodes se však ohlédne na Salome a přikáže ji zabít.

 

Zajímavé je, že Wilde napsal Salome ve francouzštině, podle svých slov kvůli účinku, který se dostaví, když autor nepíše ve svém rodném jazyce. Nicméně styl je stejně elegantní jako obvykle, přesný a příjemný sám o sobě.

Hra samotná však zanechává poněkud rozpačitý dojem. Je velmi krátká a konec až násilně useknutý, na druhou stranu i na tak krátké ploše postavy řeční dosti prázdně a zdlouhavě; hojně je využívána symbolika, což hře dodává silné kouzlo, ovšem někdy se v ní postavy až utápí. Nicméně kouzlo hry je silné, styl dokonalý a příběh mýtický – a to na nadprůměrný zážitek více než stačí.