Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Mark Frost

Přísně tajný cíl – The Second Objective – 2007

 

Nacistické Německo prohrává druhou světovou válku. V posledním záchvěvu se pokusí prorazit spojenecké armády ofenzivou v Ardenách. Hitler nechá vycvičit speciální brigádu, která se má vydávat za americkou a proniknout do týlu nepřítele. Nejprve jsou vyslány týmy, které mají zajistit mosty a jiná strategická místa, aby německá vojska mohla rychle postupovat. Pět z těchto týmů je však vybráno ještě pro další, mnohem speciálnější akci.

Hlavním hrdinou knihy je německý voják Bernie Oster. Jeho rodiče emigrovali do Ameriky, kde se Bernie také narodil. Před druhou světovou válkou se však vrátila celá rodina domů do Německa. Bernie je přinucen účastnit se Hitlerovy mise, má však v plánu dezertovat, jak jen se dozví o druhém cíli. Velitel jeho týmu, psychopatický důstojník von Leinsdorf, který předtím sloužil ve vyhlazovacím táboře v Dachau, si akci a zabíjení přímo užívá. Když jsou zraněni dva členové jeho týmu, chladnokrevně je zastřelí, aby za sebou nenechával stopy.

Dále pokračuje jen s Berniem a i jeho málem zastřelí. Usoudí však, že by se mu mohl ještě hodit, a tak jej ušetří. Brzy se jim však po stopě pouští houževnatý detektiv Grannit. Podaří se mu zatknout jeden z předsunutých týmů a zjistit vše o jejich misi. Dozví se i o druhém cíli – je jím atentát na generála Eisenhowera.

Bernie později von Leinsdorfa opouští a pomáhá Grannitovi. Von Leinsdort však vraždí bez mrknutí oka a co chvíli mění převleky. Podaří se mu dostat až do Versailles, kde je Eisenhower v podstatě vězněn pro své vlastní bezpečí. Vystřelí na něj, ale mine, protože jej v téže chvíli napadne Grannit. Toho von Leinsdorf těžce postřelí, je však definitivně zastaven Berniem, který do něj vyprázdní zásobník. Grannit Bernieho jako špeha nakonec neudá a v závěru knihy se z nich stávají nejlepší přátelé.

 

„Přísně tajný cíl“ působí navenek jako laciná, braková literatura. Skutečnost je však trochu odlišná; byť ne zas tolik. Podle přebalu knihy se čtenář skoro bojí, že se Hitler bude paktovat s pekelnými mocnostmi. Příběh je však překvapivě střízlivý a v mnoha ohledech i inspirovaný skutečnými událostmi (či „skutečnými“ dohady).

Mnohem větším problémem je však Frostův styl. Těžko říct, jak moc knize ublížil překlad, ze kterého chyby pramenící z otrockého převedení do češtiny přímo čiší. Nicméně pouze v překladu to jistě není. Frostův popis situací je totiž dosti chaotický sám o sobě a brání tak pohodlné, ničím nerušené četbě. Což je docela protivné, protože „Přísně tajný cíl“ je typická „jednohubka“. Další vadou na kráse je občasná patetičnost, se kterou se Frost snaží postihnout charaktery postav. Strohost by v těchto ohledech slušela knize rozhodně více.

„Přísně tajný cíl“ je však i přes výše zmíněné vady velmi zábavné a napínavé čtivo, které by se dalo jednoduše popsat jako slabší verze „Dne pro Šakala“. Von Leinsdorf a Šakal jsou si v postupech velmi podobní, jen kulisy jsou jiné. Nevím, jestli se chtěl Frost k této klasice přihlásit, ovšem v knize jsou místa, která vypadají až nápadně jako odkazy – ať už jde o obrázek De Gaulla (Šakalova cíle), který se rozplývá Berniemu před očima, když pozbývá vědomí, či von Leinsdorfův převlek za válečného veterána s falešnou medailí koupenou v obchodě se suvenýry.