Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Philip Kindred Dick

Převtělení Timothy Archera – The Transmigration of Timothy Archer – 1982

 

Hned na začátku knihy vypravěčka příběhu, Angel Archerová, snacha známého biskupa Timothyho Archera, v podstatě vyzradí všechen děj – jak tři lidé, na kterých jí v životě záleželo nejvíce, postupně zemřeli. Napětí tímto tedy vyprchává, nicméně si tím autor otevírá více prostoru k úvahám – čtenář je v takovém případě vnímá mnohem pozorněji, protože už ví, k čemu se schyluje. Navíc tak kniha působí až mrazivě osudově.

Biskup Archer je typický myslitel; čas od času se pro nějakou myšlenku nadchne, aby ji zase v zápětí odhodil, žije odtržený od reality obyčejných lidí ve svém světě myšlenek. Díky inteligenci a vzdělanosti však dokáže tyto myšlenky podsouvat i jiným, což se později ukáže jako velice nebezpečné.

Prvním náznakem nadcházející tragédie je biskupovo seznámení s Angelinou kamarádkou Kirsten. Brzy na to už spolu vesele spí, což pro biskupa není zrovna něco, čím by se měl chlubit, a tak svůj vztah musí všemožně utajovat. Jeff, Angelin manžel, na Kirsten jednak žárlí, protože mu „krade“ otce, jednak se do ní sám zamiluje. Když biskup s Kirsten odjede do Anglie zkoumat nově objevené svitky, Jeff se ze zoufalství zastřelí.

Od té doby si vezme biskup do hlavy, že jej Jeff chodí ze záhrobí navštěvovat; napíše o tom dokonce knihu, kterou si definitivně zničí kariéru v církvi. Později jeho posedlost dojde až tak daleko, že se rozhodne s Jeffem spojit přes médium. Tak se dozvídá, že on i Kirsten brzy zemřou.

Kirsten skutečně trpí vážnou chorobou a nakonec se předávkuje prášky. Biskup chce odjet pátrat v poušti po jistých důkazech o začátcích křesťanství a snaží se přesvědčit Angel, aby jela s ním. Ta však nakonec volí raději realitu před vykonstruovaným světem cizích myšlenek a prázdných slov a odmítá. Biskup se v poušti ztratí a zemře – jediné Angel se tak podařilo přežít.

Angel se později setkává s Kirsteniným duševně narušeným bratrem Billem, který o sobě tvrdí, že se do něj nastěhoval duch Timothyho Archera. Angel je odhodlána se o něj starat a pomáhat mu vrátit se do reality – a vlastně i sobě.

 

„Převtělení Timothyho Archera“ je Dickovou poslední knihou. Typově se jedná o filozofický román, který by se dal přiřadit k ostatním dílům jeho pozdní tvorby jako „Valis“ nebo „Božská invaze“, nicméně neobsahuje téměř žádné nadpřirozené nebo vědeckofantastické prvky, čímž je zase blízký serióznímu „Králi úletů“.

Stejně jako většina Dickových románů se i tento čte velice rychle a příjemně. Některé úvahy a jejich závěry mi sice přišly poněkud nedomyšlené, přesto se ve většině případů jedná o velice zajímavé problémy. Drtivý je pak přechod, kde od akademických problémů sklouzne až k existenciálním otázkám; takové momenty se pak čtenáři velice snadno dostanou pod kůži.

Ačkoliv z počátku jsem byl k románu spíše skeptický, nakonec musím konstatovat, že patří rozhodně do lepší poloviny Dickovy bibliografie. Velice pronikavě se věnuje otázkám dobrovolného sebeklamu, jeho vlivu na okolí, problému vzdělání pro vzdělání, obecně obtížnosti jakéhokoliv vnímání reality. Nechci tvrdit, že se jedná o nějaké velkolepé dílo, ze kterého by si člověk odnesl nový světonázor; Dickovy je vlastní právě tápaní, vlastní nevědomost a ztracenost. Přínos knihy je v tom, že čtenáře nutí myslet. Mně to stačí.