Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Isaac Asimov

Předehra k Nadaci – Prelude to Foundation – 1988

 

„Předehra k Nadaci“ je dějově zasazena na úplný začátek série knih o Nadaci, byť byla napsána až jako předposlední díl. Asimov údajně nevěděl, jak pokračovat v příběhu po páté knize dále, a tak se vrátil na jeho začátek, kdy Hari Seldon teprve pracuje na své psychohistorii, vědě, díky které by bylo možno předvídat vývoj lidské společnosti alespoň v hrubých obrysech.

Po své přednášce o psychohistorii – publikem hojně nepochopené – se stává předmětem zájmu všemožných frakcí. První o něj projeví zájem císař galaktické říše se svým rádcem Demerzelem. Seldon vysvětluje, že pouze dokázal, že by vytvoření psychohistorie bylo možné, nikoliv že ji dokázal vytvořit. Císař je zklamán a Seldona propouští.

Seldon se poté setkává s novinářem Humminem, jehož jeho práce také zajímá a poví Seldonovi mnoho o stavu galaktické říše a jejím úpadku. Také jej varuje před tím, že bude brzy císařem kontrolován či zajat, a za několik okamžiků již je Seldon na útěku před pronásledovateli.

Nejprve se Seldon skryje s Humminovou pomocí na Streelingské univerzitě, kde se setkává s profesorkou Dors Venabili, která jej má podle Humminových pokynů ochraňovat a do které se Seldon brzy zamiluje. Postupně spolu navštíví při bádání nad psychohistorií několik sektorů Trantoru – amišovskou komunitu Mykogen, stvořenou potomky intermitentního světa Aurora, dělnický Dahl či sektor Wye, jehož starostka si dělá zálusk na císařský trůn a plánuje převrat.

Té se podaří nakonec zajmout Seldona a plánuje jej využít pro své potřeby. Náhle se však její plány zhroutí, když armáda Wye odmítne následovat ženu a císařův rádce Demerzel během několika okamžiků sektor obsadí. Ke svému údivu Seldon zjišťuje, že Demerzel a Hummin jsou stejná osoba; nicméně sám Seldon se dovtípí, že Hummin je zároveň a především prastarým robotem Daneelem (se kterým se o mnoho později setkává Trevize na Měsíci), s psychickými schopnostmi ovlivňovat lidské emoce, který jako správce lidstva potřebuje psychohistorii. Hummin Seldonovi slibuje veškerou možnou podporu s vytvořením psychohistorie. Seldon si také domyslí, že i Dors je ve skutečnosti robot – nevadí mu to však a na konci si vyznají lásku.

 

„Předehra k Nadaci“ je podobně jako „Nadace a Země“ scifi románem s jedním hlavním hrdinou a nepřerušovanou dějovou linkou. Nicméně postava Seldona je prokreslena mnohem lépe než postava Trevize a celistvá dějová linka je nenápadně obejita epizodičností dobrodružství v jednotlivých sektorech. A kratší příběhy jdou Asimovovi mnohem lépe. Knize se tak opět daří nastolit vyšší úroveň obsahu, stejně jako se Asimov spisovatelsky vzepjal a stylisticky je kniha mnohem příjemnější než předchozí Trevizova dobrodružství.

Celkový dojem je tak velice příjemný. Svět Trantoru na jeho vrcholu je podmanivý, příběh je napínavý, a byť nenabízí mnoho překvapivých zvratů, jelikož čtenář již ví, jakým směrem se musí v hlavních liniích děj ubírat (je jasné, že důležitou úlohu bude hrát robot Daneel, a tedy jej čtenář identifikuje jako Hummina během několika vteřin poté, co se poprvé objeví), někde přesto dokáže zaskočit (např. odhalení, že Demerzel a Hummin jsou také jedna a tatáž osoba). Teprve „Předehře k Nadaci“ se tedy po dlouhé době podařilo vyrovnat kvalitám prvního dílu a nelze ji než doporučit.