Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

William Gerald Golding

Pán much – Lord of the Flies – 1954

 

Na tropickém ostrově ztroskotá letadlo plné malých chlapců. Když se otřepou z nehody (asi stejně nápadně nezranění jako sebranka v LOSTu), rozhodnou se po vzoru dobrodružných knih vytvořit společnost hodnou malých Britů.

Vedení se ujímá chytrý a silný Ralph, od začátku má však soka v Jackovi, poněkud vznětlivém a po moci lačnícím chlapci. Ralph je ale zvolen drtivou většinou za náčelníka a Jackovi je svěřeno jen vedení lovecké skupiny. Ostrov je co do možností neobydleného ostrova učiněný ráj, všude spousta jídla a potůček se sladkou vodou, nicméně situace se i tak začne brzy vymykat kontrole.

Ralph trvá na udržování signálního ohně, který je jejich jedinou šancí na záchranu. Jack bere všechny své lovce na hon, s animálním uspokojením zabíjí prase, oheň však mezitím vyhasne. Ralph jej pokárá a chlapci jsou na jeho straně, brzy je však zláká divošský život a přecházejí k Jackovi.

Dalším problémem je obluda. Malé děti se bojí, že v noci něco přijde a sežere je. Postupně se začnou bát všichni a brzy se existence obludy bere za danou. To ještě přiživí mrtvý pilot s padákem, který se nepozorovaně snese na ostrov. Chlapci jej spatří až jedné noci z dálky a jsou k smrti vystrašeni.

Do Jackova tábora přejdou postupně skoro všichni. Vnímavý Simon, který odhalí skutečnou totožnost obludy, je zabit při rituálním tanci, intelektuál Čuňas je už zavražděn jen pro demonstraci moci. Poslední Ralph prchá před Jackovou smečkou skrz celý prales na pláž, kde se shledává s britským námořníkem. Když se všichni chlapci sejdou k lodi, propukají v pláč.

 

„Pán much“ je krátká kniha, napínavá a čtivá. Bohužel, mohla by být ještě kratší; tak poloviční. Spoustu místa vyplňuje běhání po pralese z místa A do místa B, v horším případě ještě doprovázené barvitě nevýstižným popisem přírody.

Samotné dobrodružství samozřejmě není jedinou rovinou knihy. Ta má hlubší podtext, vypovídá o ztrátě civilizovanosti či o sklonech člověka ke zlu, využívá symbolismu a typizace postav. Nicméně neřekl bych, že výsledek je dokonalý – obě roviny k sobě totiž přiléhají trochu rozpačitě, co je nutné jako ústupek poslání knihy, ubírá logičnosti samotného příběhu. Ale jedná se spíše o detaily, nad kterými se dá přimhouřit oko. Celkově tedy příjemné čtení, které nutí k zamyšlení.