Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Umberto Eco

Ostrov včerejšího dne – L’isola del giorno prima – The Island of the Day Before – 1994

 

Příběh je situován do sedmnáctého století a vyprávění je podáno jako rekonstrukce událostí podle nalezených (nikdy neodeslaných) dopisů mladíka Roberta de la Grive. Ten za bouře spadne z lodi a moře jej paradoxně zanese k lodi jiné. Podaří se mu dostat na palubu, ke svému překvapení však nenachází žádnou posádku. Ačkoliv Daphne, jak se loď jmenuje, kotví poblíž ostrova, Roberto se na něj jakožto neplavec nemá jak dostat.

Samota jej přiměje vzpomínat na svou minulost a na události, které jej dovedly až do této nezáviděníhodné situace. Vzpomíná na obléhání Casale (což je dle mého názoru nejlepší část knihy), kterého se na straně obránců sám účastnil, na dobu strávenou v Paříži, zejména v salonech plných preciózního tlachání, a také na novopečeného kardinála Mazarina, který jej donutil plavit se po mořích, aby odhalil možné nové metody měření zeměpisné délky.

Brzy si uvědomí, že na lodi zcela sám asi nebude. Objeví na lodi jezuitu, otce Caspara, jenž se před ním ze strachu skrýval. Caspar Roberta zasvětí do svých vědeckých hypotéz, mimo jiné také věří, že nedalekým ostrovem prochází poledník protinožců a tedy i datová hranice. (Caspar se totiž domnívá, že Bůh způsobil potopu světa tak, že bral vodu ze včerejška a lil ji do současnosti, což chce také experimentálně dokázat.) Také mu ozřejmí osud posádky Daphne – jelikož se kapitán domníval, že Caspar zanesl na loď mor, ačkoliv jej ve skutečnosti jen poštípal komár, s celou posádkou odplul na ostrov. Tam však všechny zabili a snědli domorodci. Otec Caspar ale Roberta brzy opustí – zahyne při pokusu dostat se na ostrov v primitivním skafandru.

Roberto vidí jediný cíl v dosažení břehů ostrova, a proto se snaží naučit plavat. Také začne psát román o Ferrantovi, svém fiktivním bratrovi, jemuž dával za vinu vše špatné, co se mu kdy stalo, a se kterým se nakonec ztotožní. Ferrante dosahuje úskoky a podvody všeho, co chtěl Roberto získat poctivě, dokonce se za něj vydává a získá lásku jeho milé. Kniha končí Robertovým pokusem doplavat na ostrov.

 

„Ostrov včerejšího dne“ je román zasazený do atraktivního období zámořských plaveb a třicetileté války. Příběh je v jádru dobrý, ale kniha je neuvěřitelně utahaná, plná filozofických úvah o vesmíru a nekonečnosti Boha, pro sedmnácté století snad příznačných, zato neskonale nudných. Ačkoliv v podobných románech rozhodně své místo mají, v tomto případě překročil Eco mnohokrát zdravou míru.

První polovina knihy je ještě celkem zábavná, ale také je do ní soustředěn téměř celý děj. Jako kdyby se Ecovi nechtělo knihu ukončit a tak ji k vlastní škodě stále natahoval. Výsledný dojem je dost rozpačitý, v porovnání se Jménem růže či Foucaultovým kyvadlem je však zklamáním docela určitě.