Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Sofoklés

Oidipus na Kolónu – Οδίπους π Κολων – Oedipus at Colonus – 406 př. n. l.

 

Děj hry navazuje přímo na „Krále Oidipa“. Oslepený Oidipus se domáhá potrestání, toho se mu však nedostává. Když vystřízliví ze svého zármutku, uvědomí si, že nic z hrůz, co jej potkaly, si vlastně nezavinil, a v Thébách se začne opět usazovat. Vtom je však vyhoštěn, jeho synové se o něj nestarají a oporou na cestě mu jsou jen jeho dvě dcery, Antigoné a Isméné.

Oidipovi synové uzurpují vládu v Thébách, ale ani mezi nimi nepanuje shoda. Mladší Eteoklés nakonec vyžene staršího Polyneika z města. Ten se uchyluje do Argu a tam shání dohromady armádu, se kterou by Théby zase dobyl.

Věštba určí, že strana, kde bude Oidipus, vyjde ze střetu vítězně. Oidipus však se svými dcerami dorazí k Athénám, kde mu ušlechtilý vládce Théseus poskytne nový domov a ochranu. Obě strany konfliktu se jej snaží získat na svou stranu, Oidipus však těžce nese, jak jej synové odvrhli, a přeje jim oběma jen smrt v boji. Odvede Thésea na skryté místo, kde skoná, aby on jediný věděl, kde leží jeho ostatky.

 

„Oidipus na Kolónu“ je opět povedená tragédie, ale proti „Králi Oidipovi“ bohužel o něco slabší. V hlavních rysech je podobná, ale obsahově o něco prázdnější, méně napínavá a poutavá, místy až trochu únavná. Nedá se říct, že by příběh byl slabý, to vůbec ne, jen trochu rozmělněný. Výjimečnosti „Krále Oidipa“ však hra jednoduše nedosahuje.