Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Michael Crichton

Next – 2006

 

Děj knihy je zasazen do prostředí genetického inženýrství a skládá se z více příběhů, které spolu souvisí jen okrajově. V tom také tkví největší rozdíl oproti minulým Crichtonovým techno-thrillerům, kde byla jedna hlavní dějová linie a autor se více soustředil na atmosféru a napětí. „Next“ však připomíná spíše Haileyovy knihy jako „Kola“ nebo „Hotel“, chce spíše zachytit problematiku daného odvětví, než aby čtenáře upoutal strhujícím tempem. Je to tak trochu škoda, protože to Crichtonovi šlo vždy nejlépe.

Na druhou stranu je i tak příběh dostatečně zajímavý, Crichton si opět vše velmi dobře prostudoval a jeho argumenty jsou jak přesvědčivé, tak logické. Věnuje se jak etickým a vědeckým problémům genetiky, tak (a to především) aspektům legislativním a mediálním. Upozorňuje na zákony, které zbytečně brání výzkumu v USA, stejně tak odsuzuje patentování genů a nemocí, což považuje za stejně absurdní jako patentování fyzikálních zákonů.

Také je nutno podotknout, že Crichton se snažil značně přitvrdit, protože byl dříve často kritizován za přehnané happy-endy. Až komicky působil například závěr „Říše strachu“, kde nezemřel ani jeden kladný hrdina, ačkoliv padouchů skončily v prachu tucty. Většina postav je tedy na rozdíl od dřívějška záporných až prohnilých, mluví sprostě (více, než by bylo třeba), jsou nevěrní (také více, než by bylo třeba) a myslí jen na sebe (tak akorát). Crichton však zůstal na půli cesty, neboť postupem děje se zaměří na těch pár kladných postav, co jich v knize je, a opět v závěru potrestá bez výjimky všechny padouchy.

 

V centru pozornosti stojí společnost BioGen Ricka Diehla, která se specializuje na genetický výzkum a léčení nemocí pomocí genové terapie. Díky majetku své ženy může být Diehl celkem samostatný, s přibývajícími náklady však musí přijmout jako spoluinvestora bezohledného milionáře Jacka Watsona. BioGenu se podaří získat tkáně pacienta, který přežil rakovinu a jehož tělo by mohlo produkovat obranné látky. Frank Burnet, dotyčný pacient, však nesouhlasí s komerčním použitím své tkáně.

Soud však dá zapravdu BioGenu a upře Burnetovi jakékoliv právo na darované vzorky. Později však navštíví Burneta agent jisté firmy, který mu nabídne obrovskou sumu za poskytnutí stejných tkání s tím, že o BioGen už se postará.

V BioGenu také probíhá výzkum „genu dospělosti“, který testují na krysách. Omylem se k němu však dostane drogově závislý bratr Joshe Winklera, zdejšího nadějného vědce. K Joshovu překvapení má „gen dospělosti“ na jeho bratra přímo blahodárné účinky – přestane užívat drogy a dokonce si najde stálou práci. V návalu euforie jej vyzkouší také na dalším feťákovi a se stejně skvělými výsledky. Postupem času však krysy v laboratoři začnou předčasně umírat a stejný osud potká i Joshova bratra. Pro BioGen to znamená ztrátu potenciálně zázračného léku (a zázračného zisku) a také právní problémy.

Zásoby Burnetových tkání jsou však kompletně zničeny na všech pracovištích a BioGen je musí sehnat jinak. Z právního hlediska je však Burnetova tkáň jejich majetkem a tak si najmou lovce lidí Vasca Bordena, aby našel buď Burneta, nebo jeho přímé potomky, kteří také mají potřebné geny a de facto tak přechovávají kradený majetek. Vascovi se však nepodaří tkáně získat. Další soud nárok BioGenu zruší a kritizuje předchozí verdikty.

Diehl rezignuje a BioGen je na pokraji bankrotu. Watson, který stojí za zničením zásob Burnetovy tkáně, teď jako spasitel převezme kontrolu firmy. O něco později však symbolicky zemře na vzácnou chorobu, kterou nikdo nemohl zkoumat, neboť si ji patentovala gigantická švýcarská firma, pro níž však byl další výzkum finančně neperspektivní.

Další vedlejší příběhy se věnují genetickým pokusům na zvířatech, konkrétně osudům křížence šimpanze s člověkem a geneticky upraveného papouška. (Což jsou také části, které mají nejvíce sci-fi prvků.)

 

„Next“ je velmi zajímavá kniha, v porovnání s ostatními Crichtonovými hity je však trochu zklamáním. I přes zmíněné nedostatky však rozhodně stojí za přečtení.