Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

William Gibson

Neuromancer – Neuromancer – 1984

 

Příběh knihy se odehrává v nepříliš daleké budoucnosti. Henry Case se živil jako hacker (ve zdejším žargonu kovboj), nicméně po předchozím fiasku má vypálené nervové spoje potřebné k připojení do počítačového matrixu. Záhy se nicméně shledává s Armitagem, podivným bývalým vojákem, který jej nechá za nemalé peníze dát do pořádku, aby mu pomohl s obří hackovací akcí.

Case zjišťuje, že Armitage řídí umělá inteligence, která si říká Wintermute. Ta v podstatě usiluje o zničení sebe sama, resp. o upgrade na vyšší úroveň existence. Dle plánu umělé inteligence se Case vydává na orbitální stanici, kde sídlí zhýrale bohatá rodina Tessier-Ashpoolů, která Wintermute vlastní.

Komplikovaná infiltrace sídla Tessier Ashpoolů, probíhající jak na fyzické úrovni, tak na úrovni počítačové, je nakonec úspěšná. Case se po cestě shledává s protějškem Wintermute, jinou částí umělé inteligence, která si říká Neuromancer. Zatímco Wintermute je spíše plánovačem a analytikem, Neuromancer představuje osobnost umělé inteligence.

Case nakonec počítačové ochrany prolomí a Wintermute splyne s Neuromancerem; umělá inteligence se povznese na vyšší úroveň a v podstatě se stane ztělesněním celého matrixu. V závěru se ještě Case dozvídá, že matrix navázal spojení s jinou umělou inteligencí z jiného hvězdného systému.

           

„Neuromancer“ je zajímavá sci-fi dickovského ražení; snové (či spíše kyberprostorové) roviny se střídají s reálnými a čtenář je vržen do chaotického děje bez větší přípravy, aby se sám zorientoval v hromadě hackerských propriet a světě budoucnosti.

Nicméně v porovnání s již zmíněnými dystopiemi P. K. Dicka je Gibsonův styl mnohem techničtější a popisnější (což spádu knihy spíše brání), ale na druhou stranu také výrazně logičtější (což je nejspíše dobře, byť jistá absurdnost a nedovysvětlenost přece jen propůjčuje Dickovým románům zvláštní nádech, díky kterému jsou právě tak populární).

„Neuromancer“ je tak nevyčerpatelným zdrojem pro další kyberpunkovou literaturu, nicméně jako samostatné dílo, byť zajímavé a zábavné, je přece jen poněkud suché na to, abych jej zařadil na pomyslnou špici sci-fi žánru. Jasný nadprůměr to ale bez diskuze je.