Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Isaac Asimov

Nadace na hranicích – Foundation's Edge – 1982

 

„Nadace na hranicích“ je (jak již lze odvodit z názvu) pokračováním série Nadace; navazuje na díl „Druhá nadace“. Příběh se odehrává přibližně dvě stě padesát let po skončení předchozího dílu. Impérium řízené Nadací vzkvétá, technicky již dalece překročilo stav Říše na vrcholu její slávy a nezdá se, že by ve vesmíru byla síla, která by mu byla schopna odolat.

Seldonův plán se tedy vyvíjí uspokojivě, na což pečlivě dohlíží tzv. druhá nadace. Nicméně se ukáže, že se plán vyvíjí až podezřele dobře – mnohem přesněji, než by mentalické schopnosti druhé nadace vůbec měly umožňovat.

Zdá se tedy, že do hry vstupuje někdo další. Po určitých peripetiích je do vesmíru nazdařbůh (a nedobrovolně) vyslán talentovaný politik první nadace Trevize. Ten spolu s rozšafným historikem Peloratem pátrá po mytické planetě Zemi, která má být světem původu a kterou Trevize považuje za možné sídlo druhé nadace.

Vzhledem k mentalické síle druhé nadace však paradoxně nikdo nikdy neví, zda jedná z vlastní vůle, kdo koho ovlivňuje a zda ještě někdo neznámý neovlivňuje všechny ostatní silněji. Spletitý příběh dospěje do fáze, kdy se agenti první i druhé nadace střetnou u planety, kterou považují za Zemi. Jedná se však „pouze“ o Gaiu, svět, kde vše je psychicky propojené do jednoho funkčního celku se skupinovým vědomím a disponuje tedy ohromnými mentalickými schopnostmi.

To samo o sobě ještě není tak překvapivé jako to, že se jedná o svět, který byl osídlen ze Země lidmi pod dozorem robotů. A vzhledem k tomu, že se stále řídí zákony robotiky, řídí se jimi i celá Gaia, která se nyní snaží zabránit rozpadu Seldonova plánu jak tím, že dojde k dominanci první nadace násilím, tak druhé nadace mentalikou. Také se dozvídáme o mýtu, podle které jsou roboti agenty Věčnosti a z alternativních realit vybrali a upevnili jednu, ve které je jedinou inteligentní životní formou lidstvo.

Gaia však není schopna sama rozhodnout, co lidstvu uškodí méně, a proto potřebuje Trevize a jeho přirozenou intuici. Ten nakonec rozhoduje tak, že první i druhá nadace si myslí, že dospěli k dílčímu vítězství; nechce však ani jednoznačně nastoupit cestu přeměny celého vesmíru na planety se skupinovým vědomím typu Gaia. Spíše jen prozatím rozhodnutí odloží na později.

 

„Nadace na hranicích“ se od předchozích dílů liší především tempem a propracovaností. Zatímco předchozí díly obvykle byly překotné, střídaly mnohé postavy, skákaly v čase o desítky let a jejich délka byla spíše skromná, „Nadace na hranicích“ je pravý opak.

A nutno přiznat, že vzhledem ke komplikovanosti scifi prvků za předchozí díly (a ještě dalších knižních sérií, se kterými se v této knize dějová linie protíná) je to jedině dobře. Na druhou stranu je ale konečné rozuzlení celkem zklamáním. Vcelku šílená scifi-detektivka pak místo (smysluplně) šokujícího rozuzlení nabízí spíše řešení typu deus ex machina, kde žijící planeta odpovídá prakticky za všechno předchozí dění. Stejně tak Trevizovo rozhodnutí nikam děj neposune. Alespoň překřížení s robotickou sérií působí velmi dobře, byť na druhou stranu s Věčností už trochu skřípe. Skoro by pak nepřekvapil ani cross-over s Ferdou Mravencem.

Není třeba zastírat, že se jedná o čtení zajímavé spíše autorovou imaginací než stylem; ten je v podstatě dětsky jednoduchý, postavy jsou sice sympatické, ale tak ploché, že v některých případech až splývají. Ale čtení je to hlavně svižné a zábavné – a oproti druhému a třetímu dílu opět působí promyšleně jako díl první, nikterak neirituje, sice zcela nenaplní očekávání, ale velmi účinně sérii oživí a naláká na další díly.