Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Isaac Asimov

Nadace a Země - Foundation and Earth – 1986

 

Z hlediska chronologického zasazení příběhu se jedná o dějově poslední část série o Nadaci. Kniha bezprostředně navazuje na díl předchozí, „Nadace na hranicích“. Golan Trevize, který právě rozhodl, že by se galaxie měla ubírat směrem vytvoření jednoho celogalaktického organismu, o svém rozhodnutí pochybuje a touží si jej ověřit, neboť se mu zdá v rozporu s uctívaným plánem Hariho Seldona.

Vydává se proto se svým přítelem Peloratem a Bliss, obyvatelkou planety Gaia, možná robotem, součástí planetárního organismu, na cestu za objevením planety Země, prapůvodního světa, kde vše začalo a kde Trevize cítí, že najde odpovědi na své otázky.

Žádné stopy přímo k Zemi sice nevedou, nicméně se výpravě podaří najít souřadnice několika tzv. intermitentních světů, tj. planet, které byly osídleny v první vlně kolonizace lidmi, kteří hojně využívali služeb robotů a jejichž cílem byla izolace, nikoliv další kolonizace. Dva intermitentní světy naleznou mrtvé, na třetím, Solarii, objeví hermafroditní rasu s telekinetickými schopnostmi, která dovedla izolovanost jednotlivce ke zrůdné dokonalosti. Zde před smrtí zachrání ještě telekineticky nevyvinuté dítě.

Zemi nakonec naleznou, ale jak již varovaly mytické zkazky, je planeta radioaktivní a neobyvatelná. Nicméně Trevize se dovtípí, že se mohli přeživší přesunout pod povrch obřího zemského satelitu – Měsíce. Zde se setkávají s tisíce let starým robotem, který je k sobě de facto vedl celou cestu, neboť potřeboval nové tělo k dokončení svého plánu – nastolení řádu galaktického organismu, kteréžto řešení vidí jako nejlepší pro lidskou rasu. Zároveň se však Trevize dozvídá, že robot stál též u zrodu Seldonova plánu, který měl pouze zachovat vývoj správným směrem, nikoliv být sám o sobě cílem. Trevize je v rámci možností spokojen a i přes odpor Bliss nechává robotovi solarianské dítě pro jeho potřeby.

 

„Nadace a Země“ navazuje na slibně rozjetý předchozí díl, ale bohužel nasazenou úroveň udržet nedokáže. Nejde ani tak o náplň ze scifi hlediska, která nijak neurazí a na některých místech dokonce mile překvapí, jako spíše o bídu literární, na které se ovšem mohl významně podepsat i neuvěřitelně dementní, žoviální český překlad.

Nicméně i bez něj je kniha problematická; předchozí díly totiž byly vždy složené z krátkých epizodek. Dříve, než by bylo nutné zabředávat hlouběji do psychologie postav či logiky dění, poskočilo se o pár (desítek) let dopředu, postavy se svižně střídaly, děj byl vyprávěn z různých úhlů pohledu atp. Zde nic takového není, v čase se neskáče, Trevize je hlavní postavou od začátku do konce a děj je epizodický jen v rámci objevování jednotlivých planet. A Asimov zde selhává, udržet pohromadě poctivý román se mu příliš nedaří.

Místy je pak kniha až stupidní a spíše budí posměch než napětí. Co je však horší, z nepochopitelných důvodů je též podivuhodně oplzlá! Nimrání v hermafroditismu čtenáře dovede spíše k úvahám o sexuálních úchylkách autora než o dokonalém, izolovaném tvorovi a obecně vzato je narážek na sex a pohlavní ústrojí v knize nepřeberně, aniž by byly jakkoliv relevantní pro vlastní děj. Na druhou stranu však stále kniha udrží pozornost až do konce, kde dokonce vybuduje ve čtenáři netrpělivé napětí, kdy se už dozví, jak to vše skutečně bylo. Rozřešení je pak trochu zklamání – je sice chytré, s drobným filozofickým přesahem, ale ne zcela vyčerpávající či uspokojivé.

Je to škoda, ale tento díl se moc nepovedl, což v důsledku shazuje i kvality předchůdce. Nezbývá tak než konstatovat, že první „Nadace“ zastínila veškeré své dějové pokračovatele – stále nová a nová odhalení, dementující předchozí logiku, spíše sérii uškodila, než pomohla. Na druhou stranu jako odpočinková literatura na pár chvil cesty MHD do školy či práce stále dobře poslouží. Ale víc od ní nečekejte.