Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Arnošt Lustig

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou – 1964

 

Příběh knihy se odehrává za druhé světové války. Dvacet židovských boháčů, kteří byli zajati nacisty, má být vyměněno za německé vojenské hodnostáře. Ke skupině se ještě připojuje tanečnice Kateřina, kterou si pro její krásu vyžádá sám mluvčí skupiny, pan Herman Cohen. Kateřina za sebou však nechává svou početnou rodinu, která je odvedena do vyhlazovacího tábora.

Dohoda je celkem jednoduchá, za těžké peníze, které pro boháče však nejsou zas tak zásadní, budou odvezeni do přístavu a lodí do Ameriky. Nacista Brenske, který má skupinu na starosti, však stále nosí další a další účty a tahá z Židů další peníze. A ti platí. Ani nechtějí vidět, že naděje, jestli nějaká byla, už pohasla, platí jen za to, aby mohli setrvávat v přívětivé iluzi. Brenske je v tomto svými úlisnými proslovy udržuje a nakonec vymámí všechny jejich peníze.

Na loď se však nikdy nedostanou. Z Hamburku se kvůli „neochotě druhé strany“ vrací zpět do tábora, kde mají projít desinfekcí, aby byli odvezeni do Švýcarska. Jeden z boháčů už odmítá dále hrát v nacistické frašce a je zastřelen. Další poslušně napochodují do šaten. Jediná Kateřina projeví odpor a zmocní se zbraně, kterou zastřelí dva vojáky. Brenske nechá jako odplatu všechny postřílet kulometem.

 

„Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou“ je kniha velmi tísnivá a zneklidňující. Tempo je hodně pomalé, aby vynikla psychika postav, neustálá přítomnost vyhlazovacího tábora se navíc promítá do všech rozhovorů. Lustig klade důraz na sílu iluzí a touze po jakékoliv naději, i falešné. A právě v tom je kniha nejhlubší a nadčasová.