Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Drew Karpyshyn

Mass Effect: Vzestup – Mass Effect: Ascension – 2008

 

V pořadí druhá kniha z prostředí veleúspěšné počítačové hry Mass Effect se odehrává mezi událostmi prvního a druhého dílu hry. Kahlee Sandersová, hrdinka předchozí knihy, vyučuje na Grissomově akademii bioticky nadané lidské děti. Jednou z žaček je také autistická holčička Gillian, kterou do programu propašovala organizace Cerberus, v podstatě teroristická organizace samozvaně hájící zájmy lidstva proti všem ostatním rasám ve vesmíru. Cerberus na Gillian zkouší experimentální léčbu, jejímž cílem je posílit vrozené biotické schopnosti.

Adoptivní otec holčičky Paul Grayson sice pracuje pro Cerberus, ale postupně se mu metody organizace začnou čím dál více příčit. Po nebezpečném incidentu na akademii, kdy se Gillianiny schopnosti vymknou kontrole, se Kahlee snaží Gillian ukrýt mimo dosah Cerberu. Po několika peripetiích nacházejí útočiště v quarianské flotile. I zde je však Cerberus s Graysonem dokáže vypátrat. Grayson však v poslední chvíli zběhne od Cerberu a přes všechno zlo, co napáchal, alespoň částečně přispěje ke šťastnému konci. Gillian je nakonec ukryta na lodi chystající se do neprobádaných částí vesmíru, kam nedosáhne ani Cerberus.

 

Oproti první knize má tato výrazně vyšší literární ambice; postavy jsou prokreslenější a děj je mnohem spletitější. Na jednu stranu tak trochu ustupuje do pozadí pocit, že číst knížku je vlastně nostalgická vzpomínka na hraní hry, na druhou stranu je čtení o to uspokojivější samo o sobě a rozhodně dosahuje po stylistické stránce zcela přijatelného standardu.

I koncepce knihy je složitější, příběh je vyprávěn z pohledu více postav, události se překrývají a gradují do společného vyvrcholení. Bohužel tempo se buduje až příliš dlouho a kolize příběhových linek pak obvykle spíše vyšumí, než aby strhla; zbavit se pocitu, že se přece jen mohlo stát něco více, natož při takovém čekání, není úplně snadné. Také mnohé zvraty jsou dopředu očekávatelné s naprostou přesností, což se týká především laciných rozjezdů na „cool“ hlášky.

Ale to jsou jen drobné výtky – na plusové stránce si čtenář užije velmi detailní vhled do fungování biotické akademie a především lákavého prostředí a stylu života quarianů, které rozhodně slouží jako pěkné prokreslení událostí v herní sérii. Pro fanoušky hry tedy povinnost, která celkový zážitek ze hry ještě umocní, pro ostatní stále nic zajímavého – byť literární kvality kniha nepostrádá, znalost kontextu je zde stále klíčová.