Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

William Shakespeare

Marná lásky snaha – Love‘s Labour‘s Lost – 1594

 

Navarrský král Ferdinand se rozhodne vybudovat na svém dvoře akademii a věnovat se se svými třemi druhy pouze studiu. Proto také mimo jiné zakáže přístup na dvůr ženám a také všichni musí přísahat, že styky s žádnou ženou nenaváží.

Tato přísaha však má krátkého trvání. Za králem totiž přijíždí francouzská princezna s delegací a jak král, tak jeho druhové se ihned zamilují. V přestrojení za ruské komedianty se slečnám dvoří, ty však jejich lest odhalí; následnému otevřenému dvoření však již nedůvěřují. Pánové jsou následně odbiti s tím, že mohou své štěstí zkusit za rok.

 

„Marná lásky snaha“ je komedie postavená především na slovním humoru. Z většiny se jedná o triviální slovní hříčky, různé narážky a dvojsmysly. Místy tento humor působí trochu nuceně, nicméně s postupným rozvojem děje je stále zábavnější.

Ačkoliv příběh jako takový je prostý, jeho nepříliš veselé vyústění je na komedii poněkud netypické. Stejně tak jsou zajímavé kontrasty veselého života na dvoře s chudobou a smrtí, který je velmi patrný v některých menších epizodách, které jsou dějově sice nepodstatné, nicméně do nálady hry promlouvají zcela zásadně.

„Marná lásky snaha“ tak rozhodně patří k těm lepším a sofistikovanějším Shakespearovým komediím. Nabízí totiž jak rozpustilý prvoplánový humor, tak hlubší motivy k zamyšlení.