Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Vítězslav Nezval

Manon Lescaut – 1940

 

Rytíř des Grieux je rozhodnut stát se knězem. Setkává se však s půvabnou dívkou Manon, do které se na první pohled zamiluje. Manon, kterou rodiče posílají do kláštera, jeho city opětuje a prchají spolu do Paříže.

Manon sice des Grieuxe doopravdy miluje, ale nevadí ji ani flirtovat s postaršími pány, od kterých dostává peníze na svůj rozmařilý životní styl. Zklamaný des Grieux ji opouští a dává se na kněžskou dráhu, později se však znovu setkají a usmíří se. Manon se ale opět nechá zlákat bohatstvím a navazuje povrchní vztah se zámožným staříkem Duvalem. Ten nakonec pochopí, že Manon s ním flirtuje jen pro peníze, a chce se jí pomstít. Mladý pár se pokusí najít zastání u Duvalova syna, ten však také podlehne kráse Manon a začne se jí dvořit. To des Grieux nevydrží a nechá jej unést.

Mladý kněz Tiberge, des Grieuxův vychovatel a přítel, prozradí Duvalovi, že Manon je v bytě jeho syna. Policie zatkne Manon jako podvodnici, díky Tibergově přímluvě je však des Grieux zproštěn viny. Manon je vyhoštěna do Ameriky a des Grieux ji na cestě věrně doprovází. Tiberge, aby odčinil svou vinu, se jim potají snaží zajistit co nejlepší zacházení. Manon umírá v krčmě v Havru, předtím však ještě naposledy vyzná des Grieuxovi lásku.

 

„Manon Lescaut“ je dramatizací stejnojmenného románu abbé Prévosta. Jestli si něco zaslouží vyzdvihnout, je to rozhodně Nezvalův cit pro jazyk, verše jsou melodické a plynule na sebe navazují, a přesto neztrácejí na smysluplnosti. Příběh samotný je sice hezký, ale místy je zbytečně komplikován nepodstatnými kličkami a detaily.