Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Robert Merle

Malevil – Malevil – Malevil – 1972

 

Román zobrazuje život lidí po zničující jaderné válce. Hlavní postavou knihy je uznávaný statkář Emanuel Comte, který se v době počátku konfliktu nalézal s několika přáteli ve vinném sklípku svého hradu Malevilu.

Po počátečním šoku a zoufalství se Emanuel snaží zabavit své druhy prací. Daří se mu z Malevilu udělat soběstačné útočiště a zároveň tím zahání chmurné myšlenky svých přátel, jejichž bližní jsou všichni mrtvi. Ačkoliv je to zvláštní, brzy pomalému životu bez techniky přivyknou, v podstatě jsou šťastnější a více si života váží.

Později se začnou trochu rozhlížet po okolí a ke svému překvapení zjistí, že i v přilehlém městečku La Roque přežilo asi dvacet lidí. Tamního vedení se však ujal despota Fulbert, který se vydává za kněze, a ustrašení lidé mu zobou z ruky. Fulbert ostře vystupuje proti Emanuelovi a Malevilu, brzy si však uvědomí, že ani jeho „ovečky“ by jej v případném konfliktu moc nepodpořily.

Spolčí se však s loupeživou bandou, která se toulá krajem a drancuje zbytky civilizace. Přesvědčí jejich velitele, aby se vydal Malevil dobýt. Emanuel však díky důmyslným přípravám útočníky drtivě porazí a vydává se do La Roque. Předstírá ovšem, že je tam veden jako zajatec, a Fulbert jej odsuzuje za všechno, co jej jen napadne. Když však Emanuel obyvatelům sdělí, že poraženi byli naopak bandité, rozběsněný dav se na Fulberta vrhne a zabije ho.

V závěru knihy ještě vedení obou měst řeší problém, zda-li se opět přiklonit k technice. Ačkoliv již dobře vědí, že věda může být tvrdě zneužita, opět se k ní vrátí – co kdyby to udělal někdo jiný s ne zrovna přátelskými úmysly, že?

 

„Malevil“ je poutavý sci-fi román, který má však několik drobných vad. Příběh je hodně pomalý, bez problémů bych si jej dokázal představit na polovičním prostoru. Ne že by pomalost sama o sobě tolik vadila – plynulý a neuspěchaný tok vyprávění ladí se změnou životního stylu postav.

Ději však chybí napětí, vypravěč (Emanuel) často předem prozradí, jak nadcházející události dopadnou, ještě než je odvypráví. Proto je čtenář de facto celou dobu ve skluzu, čeká na ty zlomové události, zatímco mu jsou líčeny jen obyčejné a všední záležitosti na Malevilu.

Vyzdvihnout naopak zaslouží uvěřitelnost vývoje postapokalyptického světa. Nicméně je třeba podotknout, že je to vize postapokalyptického světa celkem optimistická – jak ve stupni destrukce na počátku, tak v dalším vývoji.