Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Friedrich Schiller

Loupežníci – Die Räuber – The Robbers – 1781

 

Hrabě Moor má dva syny – Karla a France. Karel je trápí, vede totiž prostopášný, zhýralý život. Franc je ovšem mnohem horší nadělení – využije situaci ve svůj prospěch a bratra ještě více očerňuje. Obrátí naruby i Karlovu snahu o usmíření a přiměje otce, aby Karla zavrhl.

Pro Karla je to těžká rána a potupa, ze zoufalství se přidává k tlupě loupežníků, která si jej přeje za svého hejtmana. Franc zatím dále intrikuje, snaží se lstmi a výhružkami získat Amálii, Karlovu milou, a falešnými zprávami o bratrově smrti přivést do hrobu svého otce. Skutečně se zdá, že starý Moor zemřel žalem, na poslední chvíli se však probudí z hlubokých mdlob; Franc však neváhá a otce alespoň uvězní uprostřed lesů, kde má pojít hlady.

Po několika nevýznamných peripetiích Karel se svou bandou loupežníků dorazí zpět domů. Osvobodí otce z jeho vězení, aniž by se mu však dal poznat. Chce potrestat France, ten však před nadcházejícím nebezpečím raději spáchá sebevraždu. Starý Moor umírá zděšením, když poznává totožnost svého osvoboditele a jeho krvavou minulost. Amálie se snaží spasit Karla svou láskou, ten však již není schopen unést své výčitky – zabíjí Amálii a jde se vzdát ve prospěch místního chudáka, neboť na jeho hlavu je vypsaná tučná odměna.

 

Inu. No. Tak snad raději začít tím pozitivním. „Loupežníci“ jsou vcelku příjemná, svižná hra, jazykově velice barvitá, ale zároveň jednoduše srozumitelná. Též prostředí je atraktivní a zhnusení ze stavu světa vedoucí ke vzpouře je rozhodně vděčný motiv. Velkou chválu zaslouží též zobrazení společenských a lidských problémů ve své komplikovanosti, nikoliv prvoplánově černobíle.

Na druhou stranu na tento klad navazuje dosti závažný zápor – ačkoliv se Schiller dokázal vyhnout plochému kázání, nedokázal na druhou stranu dojít k smysluplné pointě, nalezení odpovědí, ba často ani k položení samotných otázek. Máme tu špatný stav světa. Máme tu hodnoty, které byly opuštěny ve prospěch jiných (např. odklon od náboženství k ateismu, od citu k rozumu) a jimž je připsána spoluvina na stavu světa. Máme tu vzpouru, ovšem veskrze pochybnou a neúspěšnou. Vyznění se tedy více než ke vzpouře přiklání k tápání. Ani smíření se stavem společnosti, ani vzpoura proti němu není řešením – a těžko říct, zdali se jedná o vyznění úmyslné.

Bylo by samozřejmě omezené říci, že hra, která končí u tápání, je špatná – a ani to říci nechci. Problém je však v nesouvislosti jednotlivých epizod a roztříštěnosti jak ideové, tak dějové. A to nás přivádí k problému ještě horšímu – místy až komickému ději.

Výchozí situace přitom není špatná, obě hlavní postavy jsou propracované a především poutavé – jak charismatický flamendr Karel, tak vypočítavý, bezcitný křivák Franc. Zatímco v průběhu hry Karel sympatie ztrácí pro své teatrální užvaněné výstupy a přeexponovanou (a často bezdůvodnou) rozervanost hraničící s blbostí, Franc svou dokonalou bezpáteřností a cynismem spíše získává.

Spojení Karlovy a Francovy linie je dosti násilné, ale odpustit se dá; co je horší je vyvrcholení příběhu, kde jakoby autor už měl hry dost a tak nechal všechny postavy zhynout a za(sebe)vraždit. Je to konec sice hamletovský (a nechám na vašem uvážení, jestli to považujete za kompliment, či kritiku), ale ideově hře nijak nepomáhá. Karlův konec z toho vyjímaje, ten s příběhem není v rozporu, ale například jeho zavraždění Amálie (či sebevražda jednoho loupežníka kvůli nemožnosti splnit Karlův úkol) je nad rámec smysluplnosti a přiměřenosti.

Na jednu stranu jsou „Loupežníci“ dílo inteligentní a velice sympatické. Na stranu druhou se dá vytknout neuvěřitelné množství chyb, které dojem kazí. Hodnocení je tak možná rozervanější než samotné dílo, stažejní klasika romantismu. S politováním také musím přiznat, že mnou upřímně nenáviděný „Máj“ je svou konstrukcí mnohem smysluplnější a důvody pro vzpouru dává opravdové a upřímné, nikoliv těžkopádně vykonstruované. Ale přece jen je celkový dojem příjemný, a tak i v hodnocení bych hru zařadil kamsi do lehkého nadprůměru.