Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Philip Kindred Dick

Sluneční loterie – Solar Lottery – 1955

 

Příběh románu se odehrává v budoucnosti vzdálené přibližně dvě století. Stav lidské civilizace zde není příliš povzbudivý; populace se dělí na občany s klasifikací a „neklasy“, přičemž s těmi druhými se zachází jako s otroky a s těmi prvními vlastně ne o mnoho lépe. Pracovní poměry jsou založeny na systému přísah věrnosti, který odpovídá de facto dobrovolnému vstupu do otroctví. Porušení přísahy se trestá smrtí.

Systému vládne tzv. Quizmaster, jehož volí náhodné otočení Lahve. Zcela legálně se také proti Quizmasterovi osnuje atentát. Vždy však může být vyslán pouze jeden schválený vrah. Moc je v podstatě koncentrována spíše v rukou obřích koncernů než oficiální Správy. Na druhou stranu Správa disponuje sborem telepů, kteří vyslané atentátníky dokážou většinou spolehlivě odhalit a zneškodnit.

Do tohoto světa vstupuje hlavní postava příběhu, klasifikovaný Ted Benteley. Ten je právě propuštěn z jednoho z obřích koncernů – ze ztráty zaměstnání si však nic nedělá, naopak je rád, že je konečně zproštěn přísahy věrnosti. Chce se dát do služeb Správy, protože se bláhově domnívá, že tím unikne světu korupce.

Benteley složí přísahu současnému Quizmasterovi Verrickovi; to se však ukáže jako chyba, neboť správně měl složit přísahu funkci Quizmastera, nikoliv Verrickovi jako osobě. Ukáže se, že Verrick byl před několika okamžiky rozhodnutím Lahve sesazen ze své funkce a má jej nahradit víceméně bezvýznamný technik Cartwright.

Cartwright se připravuje na převzetí funkce, zdá se však, že jeho jediným cíle je přežít ve funkci alespoň tak dlouho, aby jeho expedice dorazila k mytické desáté planetě sluneční soustavy, které její vyznavači říkají Plamenný disk. Když je však muž jménem Keith Pellig pověřen postem vraha Quizmastera, začne se Cartwright hroutit pod psychickým tlakem.

Benteley zatím musí následovat sesazeného Verricka do jeho sídla, kde plánuje, jak získat zpátky svůj post. Zde se Benteley dozvídá, co je Pellig vlastně zač – organický robot, který může být dálkově ovládán. Jeho „mysl“ tak lze přepínat mezi jednotlivými operátory, což sbor telepů přivede do naprostého zoufalství.

Benteley se stane jedním z operátorů a zapojí se do atentátnické mise. Dozví se však, že jej Verrick podvedl a že robot má při dosažení svého cíle explodovat, čímž dojde i ke zničení mysli, která bude s robotem propojena. Benteley dezertuje a robota odvrací od jeho cíle; je od něj sice v zápětí odpojen, ale aspoň se mu podaří zastřelit Verrickova hlavního technika Moora právě ve chvíli, kdy se snaží robota navést zpět ke Cartwrightovi. Moorovo vědomí zůstane uvězněno v robotovi – Moore však nemá sebemenší touhu nechat se vyhodit do vzduchu, a proto v robotově těle odlétá za expedicí k Plamennému disku. Domnívá se totiž, že zakladatel sekty vyznavačů desáté planety John Preston stále žije i po dvou stech letech za hranicemi známé sluneční soustavy, jelikož jeho hlas byl zachycen vyslanou expedicí v neprobádaném vesmíru. Moore doufá, že by mu Preston mohl s jeho stavem pomoci. Zjišťuje však, že se jedná jen o holografický záznam a následně spáchá sebevraždu.

Benteley prchá za Cartwrightem, který jej nechá složit přísahu funkci Quizmastera. Verrick se sice dožaduje potrestání Benteleye, soud mu však nedá za pravdu, jelikož Verrick plánoval poslat Benteleye bez jeho vědomí na jistou smrt. Verrick se poté pokusí vydírat Cartwrighta, ten nakonec kapituluje a přenechá mu funkci Quizmastera. V zápětí Verricka chladnokrevně zastřelí. Vzhledem k právnímu systému zcela legálně. Dalším Quizmasterem se stává Benteley, jelikož se ukáže, že Cartwright dokázal ze své pozice technika již dávno zmanipulovat výsledky losování Lahve.

 

Příběh nastíněný výše ještě zdaleka není kompletní. Spousta dalších kliček a odboček, stejně jako postav (a to velmi dobře prokreslených) ještě schází. Kniha je navíc relativně krátká. A přesto výsledek nepůsobí chaoticky ani hloupě.

Pro Dicka je celkem typické, že příběhová linka je záměrně šílená. Někdy je cílem ladění bizarně ironické (např. Hráči z Titanu), někdy spíše temně depresivní (např. Sní androidi o elektronických ovečkách?). „Solární loterie“ jednoznačně patří do druhé kategorie.           

Podstatné je především to, že atmosféra funguje, je snově zastřená, temná a tísnivá, přesto ale nepůsobí nijak „cize“ – odráží zcela současné (resp. nadčasové) problémy a obavy lidské společnosti. Tempo příběhu je strhující a umím si představit, že by podle této předlohy mohl být natočen působivý scifi thriller. Dick navíc dokáže i vypjaté okamžiky končící často smrtí příběhově důležité postavy podat bez zbytečného patosu či sáhodlouhé přípravy, gradace a pointy – a o to mrazivěji pak takové dějové zvraty působí.

Trochu nespravedlivý vůči čtenáři je fakt, že události často předběhnou vysvětlení, což se týká především pravidel, na nichž je společnost v budoucnosti postavena. Jisté tápání je však u Dicka běžné a pravděpodobně i cílené. Jednak ponechává více prostoru pro představivost, jednak je pak také možné nelogičnosti v příběhu přičítat spíše nedovysvětlení než nepromyšlenosti.

„Solární loterie“ představuje typický dickovský román v nejlepší formě. Je s podivem, že není moc známý ani dostupný (alespoň u nás). Rozhodně se tak jedná o zapadlý klenot, který je jasnou povinností pro fanoušky autorovy tvorby, ale neměli by jej ignorovat ani ti ostatní.