Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Michael Crichton

Pirate Latitudes – 2009

 

Guvernér Port Royal, anglické državy v Novém světě, neoficiálně pověří korzára Charlese Huntera loupeživou výpravu proti prakticky nedobytné španělské pevnosti, u níž má dle posledních zpráv kotvit galeona s pokladem. Hunter přijde s prohnaným plánem, díky kterému hodlá galeonu Španělům ukrást s minimem mužů.

Do své posádky si vybere samé ostřílené mořské vlky (a dokonce jednu ostrozrakou vlčici) a španělskou pevnost doslova převálcuje za pomoci několika vhodně rozmístěných náloží a téměř nadlidským bojovým schopnostem hrstky jeho věrných druhů. Ačkoliv zdánlivě je vše úspěšně splněno, cesta zpátky s pokladem je velice trnitá.

Nejprve se musí posádka vypořádat se španělskou válečnou lodí, která se jim pověsí na paty; i tuto překážku zdolají díky protřelé fintě kapitána Huntera. Dále je smete hurikán, napadne mořská příšera a nemilé setkání prožijí dokonce s lidojedy. A když konečně doplují domů, čeká je nemilé překvapení – guvernér byl svržen a nový, poněkud úzkoprsý samozvanec chce Huntera odsoudit k smrti jako piráta.

Hunter je uvržen do vězení, brzy je však vysvobozen, neboť většina ostrova je stále na jeho straně. Vyřídí si účty se všemi, co se proti němu postavili, vrátí vládu do rukou původního guvernéra a konečně se může radovat z nejlepšího námořnického kousku za poslední století. V poněkud hořkém epilogu jsou stručně shrnuty většinou neveselé osudy Huntera a jeho posádky v dalších letech.

 

„Pirate Latitudes“ byly nalezeny v pozůstalosti Michaela Crichtona, a tedy vydány až posmrtně. Nejedná se sice o nedokončené dílo, nicméně při jeho čtení má čtenář pocit, jako by jej psal Crichton spíše pro vlastní pobavení než pobavení svého publika – což je dost dobře možné.

Příběh je totiž vcelku průměrný a obsahuje snad všechna klišé pirátských historek, která si umí člověk představit. Postavy jsou navíc vyložené karikatury. Na druhou stranu Crichtonova spisovatelská zkušenost a zručnost posouvá tuto knihu bez problémů do vyšší třídy; nicméně jde stále spíše o hříčku než poctivý román. Druhově se dá přirovnat ke Crichtonově „Velké vlakové loupeži“, která byla také situovaná do minulosti a ve které se také odvíjel podobně prohnaný plán. „Velká vlaková loupež“ však byla o poznání propracovanější a inteligentnější.

Přitom úvod knihy je skutečně povedený, popis života v Port Royal je velice zajímavý a především uvěřitelný. Až je čtenáři líto, když se příběhová linie stočí k Hunterově výpravě a pirátským eskapádám. Crichton naštěstí umí bez větší námahy budovat napětí, takže čtení je příjemné a svižné, ale silný pocit plochosti přetrvává. A závěr na způsob „převratu v Hobitíně“ z „Pána prstenů“ také není příliš uspokojivý – stejně jako poněkud zbytečný epilog.

V konečném výsledku tak je pro Crichtonovy fanoušky tento román lepší než nic, příjemné čtení na pár chvil, ale jeho nejlepším knihám se rovnat nemůže – a v některých ohledech ani jeho průměrným. Na druhou stranu lákavé prostředí a strhující tempo dají zapomenout na mnohé nedostatky.