Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Andrzej Sapkowski

Krev elfů – Krew elfów – 1994

 

            Zaklínač Geralt zachrání malou Ciri ze Cintry zničené válkou. Ze Ciri se vyklube vnučka původní vladařky Cintry, a jako by toho nebylo málo, také protagonistka neurčitého proroctví. Geralt si tak vezme Ciri za schovanku a učí ji bojovému umění, nicméně po čase začne být krátký na její magické vlohy. Požádá proto o pomoc dvě čarodějky, nejprve rozvernější Triss, a poté – s trochou zdráhání kvůli společné minulosti – i mocnější Yennefer.

            Geralta se snaží kdosi zabít, místní mocipáni kují pikle, co se Cintrou, až dojdou k závěru, že by jim všem bylo lépe, kdyby se Ciri nikdy nenašla, a rozhodnou se na toto dohlédnout. Za humny číhá nilfgaardská armáda (místní nacisti) a Ciry se pomalu učí s Yennefer...

 

            „Krev elfů“ je vcelku zábavný, byť poněkud kostrbatě napsaný román z neuhlazeného fantasy světa. S tolkienovskou high fantasy příjemně kontrastuje jistou kontroverzí a brutálností, ale přesto občas sjede do kolejí těch nejvyježděnějších klišé, když se od všedních strastí zaklínačů snaží vykreslovat politické hrátky.

            Celkově je to docela pohodové čtení, kterému nejvíce škodí to, že se v knize vlastně vůbec nic nestane, tím méně na jejím konci; ale tak snad bude s dalšími díly v tomto ohledu lépe. Jako úvod pro seznámení s postavami, které pak vystupují v herním Zaklínači 3, je knížka ideální – jen je trochu smutné, že co do scénáře je hra rozhodně sofistikovanější a kniha připomíná spíše zdařilou fan faction. Ať tak, nebo tak, číst se to dá a to je hlavní.