Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Philip Kindred Dick

Král úletů – Confessions of a Crap Artist – 1959

 

Psychicky vyšinutý Jack Isidore je na mizině a ujímá se ho jeho sestra Fay. Ta se velice výhodně – alespoň finančně – provdala za majitele továrny Charleyho, hrubého a omezeného člověka, který na začátku knihy působí dosti záporně. Když jej Fay jednou pošle do obchodu pro tampóny, cítí se tak potupen, že jí po návratu dokonce uhodí.

Postupem času však vyplývá stále více najevo, že Fay je manipulativní, umíněná osoba, která využívá všech kolem, jen aby dosáhla svého. Touží po muži, který jí bude imponovat, ale zároveň jej chce jako sluhu, čímž v jejích očích ztrácí na důstojnosti. Ve své podstatě má mentalitu dítěte. Charleyho popudlivost, která nakonec vyvrcholila násilím, se pak jeví spíše jako zoufalá snaha o znovudobytí vlastní důstojnosti a důležitosti.

Fay později de facto způsobí Charleymu infarkt, a zatímco je v nemocnici, začne si románek s ženatým studentem Natem. Ten Fay sice zpočátku moc rád nemá, ale ona si jej nakonec podmaní a zotročí stejně jako všechny kolem. Charley se vrací z nemocnice odhodlaný Fay zastřelit, to se mu však nepodaří a nakonec zastřelí sám sebe.

Nat opouští svou ženu, během rozvodu si však uvědomí, že Fay doopravdy nenávidí. Rozhodne se ji opustit, ale nakonec to nedokáže. Jack, jemuž Charley odkázal půlku domu a dostatek peněz na psychiatrickou léčbu, se mezitím schází s fanatickou skupinou a vyčkává konec světa. Když nepřijde, prozře, uvědomí si, jak velký byl blázen, a rozhodne se využít Charleyho peněz na léčbu. I toto zdánlivé prozření je však shozeno tím, že Jack si ihned začne připravovat fundovaný dotazník na psychiatra, aby vybral nejlepšího.

 

„Král úletů“ je v rámci Dickovy tvorby naprostá rarita. Jedná se o zcela vážně míněný společenský román, přirovnatelný obsahem například ke hrám Tennessee Williamse. Navíc i kvalitou se může směle řadit k vrcholným pracím dvacátého století, a to je u autora, který se celý život věnoval sci-fi, vcelku podivuhodný úlet sám o sobě.

Kniha poutavě vypráví o krutosti v lidských vztazích, o využívání a destruktivních touhách. Dick navíc velice šikovně střídá první a třetí osobu, Jack a Fay vyprávějí v první osobě, o Natovi a Charleym píše v osobě třetí. Celkový dojem je tak nečekaně sugestivní a depresivní.

Přiznám se, že jsem k přečtení této knihy dlouho sbíral odvahu a pustil se do ní jen kvůli autorovi. Ale byl jsem velice překvapen. „Král úletů“ je výtečná kniha, hluboká a působivá. Jednoznačně jedna z nejlepších, co jsem v poslední době četl.