Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Vladimír Neff

Královny nemají nohy – 1973

 

Hlavním hrdinou románu, jehož děj se odehrává na počátku sedmnáctého století, je Petr Kukaň z Kukaně, syn nemajetného alchymisty, který se díky své výřečnosti a inteligenci dostane do vyšších společenských kruhů. Italský šlechtic Gambarini si jej vybere jako společníka pro svého syna Giovanniho, se kterým se Petr rychle spřátelí.

Bohužel, kvůli svému přesvědčení vždy mluvit pravdu a nesklonit hlavu před zjevným nesmyslem se Petr dostane do četných problémů. Kvůli zdánlivě nevinné hádce o dvorském dogmatu, totiž že královny nemají nohy, která vyústí až v souboj, skončí Petr ve vězení.

Císař Rudolf II. by nadějnému a vzdělanému mladíkovi nejspíše jeho bláhovost prominul, dozví se však o Kameni mudrců, na němž Petrův otec po dlouhá léta pracoval. Císař po ničem jiném tak neprahne a udělá cokoliv, aby jej získal – a tak se Petr ve vězení shledává se svým otcem. Ten se mu svěří, že Kámen mudrců skutečně vyrobil, jeho moc je však příliš velká, než aby jej svěřil živé duši. Petr pokládá za blázna jak císaře, tak svého otce, který se raději zabije, než aby prozradil, kam Kámen schoval.

Rudolf II. je později donucen abdikovat a v nastalém zmatku prchají Petr i Giovanni ze země. Vydají se na cestu do Stramby, malého vévodství v Itálii, kde rodina Gambariniů dříve sídlila. Brzo se dovtípí, že celý rod Gambariniů je ve Strambě v nemilosti pro neúspěšný atentát na vévodu, než však stačí cokoliv podniknout, Giovanni je zajat a má být popraven.

Petr svého přítele na poslední chvíli zachrání a přiměje vévodu, aby vrátil jeho rodu všechny majetky a privilegia. Giovanni však rychle uvykne životu v přepychu a začne bažit i po moci. Po jeho přátelství k Petrovi brzo není ani památky. Naplánuje atentát na vévodu, zároveň se chystá vinu svalit na Petra, který u strambského lidu rychle získal popularitu a stal se pro něj nepohodlným. Vévoda je sice zabit, Petrovi se však podaří z města uniknout.

Odcestuje do Říma, kde se mu dostane dokonce audience u papeže. Ten má o mladém dobrodruhovi sice diametrálně odlišné představy, nakonec jej však jmenuje vévodou Stramby a Giovanniho prohlásí za zrádce.

Petr shodou náhod zjistí, že jeho otec ukryl pár zrnek Kamene mudrců do prstene, který mu před svou smrtí daroval. K Petrovu úžasu prášek skutečně funguje a mění olovo ve zlato. Petr se vrací do Stramby a cestou naverbuje početné vojsko. Nešťastným sledem událostí však přijde i o těch pár zrnek zázračné látky, které mu otec zanechal, a nemá tak na mzdu pro své vojáky. Většina se jich vrátí domů, pár z nich se však rozhodne situace využít a Petra zajmou. Chtějí jej prodat Giovannimu, který se Petra bojí jak čert kříže.

Strambský lid však svého hrdinu osvobodí a Giovanni raději uprchne. Petr se ujímá vlády a ihned začne s razantními reformami. Tak proti sobě poštve jak bohaté, kterých se reformy nejbolestivěji dotýkají, tak i chudé, kteří začnou jeho novátorství považovat spíše za bláznovství. Situace vyvrcholí pokusem o Petrovo násilné odstranění a tomu nezbývá než z města uprchnout. V závěru se Giovanni vrací do čela Stramby jako kardinál a papežův zmocněnec.

 

„Královny nemají nohy“ je první díl trilogie o osudech Petra Kukaně z Kukaně. Kniha je napsána příjemným stylem, příběh je vystavěn chytře a uvěřitelně, byť ke konci již trochu ztrácí dech. Jistou měrou se na tom podílí také to, že Neff nejde moc do hloubky, spíše příběh kouskuje na epizody. Ale to v tomto případě nijak zvlášť nevadí – jedná se o příjemnou, odpočinkovou četbu, nikterak náročnou, se špetkou humoru a jazykovou vytříbeností. Nic víc, nic míň.