Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Sofoklés

Král Oidipus – Oδίπoυς τύραννoς – Oedipus the King – 429 př. n. l.

 

Město Théby sužuje morová epidemie. Král Oidipus posílá pro věštbu, aby se dozvěděl, jak by mohl usmířit bohy. Zjišťuje, že musí odhalit a zabít či vyhostit vraha předchozího thébského krále Láia. Oidipus okamžitě vyzývá všechny obyvatele, aby se po zločincovi pustili.

Oidipus však netuší, že je vrahem sám. Bylo mu věštěno, že zavraždí svého otce a ožení se svou matkou, proto se rozhodl opustit domov a vydat se do Théb. Po cestě tam se dostal do křížku s neznámým cizincem, kterého i s jeho družinou zabil.

Smutnou souhrou osudu jej však jeho praví rodiče, vládci Théb, ze stejného důvodu nechali odnést do hor vstříc jisté smrti. Jen díky měkkému srdci poddaných se nakonec dostal až do rukou bezdětného korintského krále, který jej přijal za vlastního.

Oidipus se opět obrací na věštce, když však označí jeho jako původce nepřízně bohů, urazí se a obviňuje všechny kolem ze spiknutí. Zprvu je přesvědčen, že se věštby mýlí a vysmívá se jim, záhy však odhaluje drtivou pravdu a propadá zoufalství. Iokasté, Oidipova žena a matka, spáchá sebevraždu, Oidipus si vypíchne oči a odchází do vyhnanství.

 

„Král Oidipus“ je velmi povedená tragédie, která čerpá z řeckých mýtů. Ačkoliv v době, kdy se děj odehrává, se vlastně již hodně z příběhu stalo, a to, co se stane, je předem dané od začátku, udržuje si hra pozornost a napětí s nečekanou silou.

Tragický osud Oidipův, za který si ani sám nemůže, paradoxní shoda okolností a tíha výčitek, která se v hrdinovi probouzí, když se dozvídá pravdu, to všechno je až hypnoticky poutavé a nesmírně působivé.

„Král Oidipus“ tedy není zaprášené klasické drama, které by člověk měl znát jen proto, že je klasické; je velmi dobré i samo o sobě.