Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Mario Puzo

Kmotr – The Godfather – 1969

 

Příběh se točí kolem mafiánské rodiny Corleonů, která se usídlila v New Yorku. Jednoho dne je však postřelen don Vito Corleone, čímž se rodina dostane do nepříjemné situace, jelikož bez Vitových konexí v politice ztratila velkou část své moci. Ostatní mafiánské rodiny na Corleonovce tlačí a Vitův syn Sonny je vlákán do pasti a zabit. Don naštěstí svým zraněním nepodlehne a vyjedná s ostatními rodinami alespoň dočasný mír.

            Jeho nástupcem ve vedení se má stát jeho nejmladší syn Michael, ačkoliv zpočátku jakékoliv spojení s činností rodiny odmítal. Vito začne plánovat pomstu za svého syna, zemře však dřív, než stihne akci spustit. Jeho plán tedy dokončí Michael. Nechá zabít hlavy nepřátelských rodin a zrádce ve vlastní. Rozprodá svůj majetek v New Yorku a s celou rodinou se odstěhuje do Las Vegas.

            Kromě hlavního příběhu se část knihy věnuje také neřestnému životu v Hollywoodu a jeho působení na lidi, minulosti Vita Corleona či osudům dalších vedlejších postav.

 

            „Kmotr“ se mi velmi líbil, protože na rozdíl od filmu, který se mi zdál nepřehledný až chaotický, kniha nikam nespěchá a právě ty postranní příběhy výborně dokreslují osudy hlavních postav.