Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Isaac Asimov

Já robot – I, Robot – 1950

 

Kniha je v podstatě souborem povídek s tématikou robotů. Všechny povídky jsou pospojovány rozhovorem novináře se Susan Calvinovou, robopsycholžkou. Calvinová vzpomíná na začátky robotiky a testování prototypů, což je dle mého názoru nejlepší část knihy. Roboti se totiž musí řídit třemi základními zákony:

 

1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo.

2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním zákonem.

3. Robot musí chránit sám sebe před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.

 

Právě slepá poslušnost těchto zákonů vede roboty k mnohdy podivnému a zdánlivě nepochopitelnému chování, pro něž však autor nakonec položí naprosto logické vysvětlení. Další povídky se točí kolem robota, co vypadá jako člověk a díky třem zákonům robotiky je z něj paradoxně dokonalý politik sloužící lidem, a na budoucnost světa řízeného geniálními stroji.

 

Kniha mě mile překvapila, na rozdíl od nevýrazného „Konce Věčnosti“, který jsem od Asimova četl předtím, je „Já robot“ skutečně výtečnou sci-fi. Podle knihy byl nedávno natočen film, ten si však z literární verze bere jenom tři zákony robotiky a prostředí, v němž se příběh odehrává.