Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Donald Westlake

Jak nevyloupit banku – Help, I Am Being Held Prisoner – 1974

 

Harry Künde trpí odmalička nevybíravými zkomoleninami svého jména. Zejména proto se z něj stal recesista, který tropí světu kanadské žertíky jako odvetu za tento posměch. Jeho poslední žertík, polonahá figurína ženy rozvalené na kapotě auta u dálnice, však skončí hromadnou nehodou, při které nezvládnou řízení také dva kongresmani. A za to je Harry vsazen do vězení.

Brzy po příchodu do věznice je proti své vůli vtažen do skupinky výtečníků, kteří díky tunelu pod nápravným zařízením den co den ústav opouštějí, aby si užívali venku. To by pro Harryho bylo jistě úžasné, kdyby tito vězni zároveň neplánovali vyloupit dvě místní banky – a mít tak skálopevné alibi.

Harry se loupeže k smrti bojí a několikráte se mu podaří pomocí recesistických triků den zločinu oddálit. Nakonec však přepadení úspěšně proběhne, dokonce s celkem přátelskou spoluprácí zaměstnanců banky. Harryho příjemné trávení dní mimo vězení je ještě ohroženo jiným šprýmařem, který píše po vězení směšné nápisy a jehož činy jsou Harrymu připisovány kvůli předchozím prohřeškům. Nakonec se však ukáže, že vzkazy psal starý vězeň, který měl být propuštěn konečně na svobodu, ačkoliv o to vůbec nestál.

 

„Jak nevyloupit banku“ je příjemný, humorný román, který pobaví a rychle uplyne. Velkou zásluhu na tom má úžasný vypravěčský styl, jenž svou lehkostí a ironičností knihu povyšuje nad průměr.

Zápletka je také milá, jen závěrečné rozuzlení je překvapivě nevýrazné. Od začátku se příběh zaplétá, napětí stoupá a čtenář čeká velká odhalení a pointy. Ale bohužel čeká marně, kniha dopluje do finále ospalým tempem, ze kterého čiší promarněný potenciál. Nicméně jako knížka na cesty nebo k vodě poslouží i tak „Jak nevyloupit banku“ skvěle.