Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

David Kushner

Jacked: The Outlaw Story of Grand Theft Auto – 2012

 

Po úspěchu knihy „Masters of Doom“ se David Kushner pokusil navázat knihou o další známé herní firmě, a to Rockstar Games, potažmo sérií GTA. Což je jistě téma vděčné a materiálu k rozebírání se také našlo dost. Aféry, násilí údajně inspirované hrami, řešení regulace herního média jako takového a samozřejmě vývoj samotných her, které v popularitě předčí i památný Doom a jiné značky id Software.

Problém je však v tom, že zatímco u předchozí knihy měl Kushner přístup přímo k autorům, se kterými navázal (dle svých slov) vřelé vztahy, zde čerpá v zásadě z veřejně dostupných zdrojů a rozhovorů s méně zásadními ex-zaměstnanci. Kompiluje, sbírá, třídí, opatrně interpretuje. Rozdíl je však stále markantní. Byť literárně nebyla ani předchozí kniha žádné veledílo, podařilo se jí podat zábavný, byť citelně romantizovaný obraz o legendárních vývojářích, kde jste sice spisovatelské kudrlinky brali s rezervou, ale vlastnímu sdělení jste v rámci možností byli i ochotní věřit.

GTA mají na svědomí zejména bratři Houserovi, kteří zde rozhodně osobitosti jako Romero a Carmack nenabývají. Naopak, Dan prakticky v knize zaniká, zatímco Sam je postavený do role workoholického magora, který chce do her protlačit co nejvíce soft-porna, aby „posouval hranice“ média. A opět je dost možné, že je to i pravda, ale kniha působí tak uměle a toporně, že jí to prostě věřit ochotní moc nejste, v důsledku čehož je podkopána dokumentární stránka věci. Přitom jednotlivé epizodky jsou zajímavé, vraždy v Americe a jejich dozvuky mrazivé, ale Kushnerovi se nedaří složit ze střípků smysluplnou mozaiku.

Pořádně vygradovat se mu nepovedli ani „Masters of Doom“, ale přesto tehdy sympatie a devadesátkové retro odvedly své. Autoři GTA jsou v knize mdlí, konflifkt s aktivistickým právníkem Jackem Thompsonem je vykreslený strašně naivně (asi podobně pitomě jako ve filmové verzi Gamechangers) a „vyvrcholení“ všech svárů pitominou jako hot coffee mod (porno-minihra) do GTA: San Andreas bolestně nefunguje (minimálně na evropské čtenáře). Na druhou stranu čitelné herní dokumentaristiky podobného rozsahu stejně mnoho nenajdete, takže pokud vás téma zajímá, rozhodně po knize sáhněte, ale nečekejte zázraky ani moc inteligentního vypravěče.