Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Karin Fossumová

Indická nevěsta – Elskede Poona – Calling Out For You – 2000

 

Poněkud prostoduchý, ale dobrosrdečný Nor Gunder z menší vesnice vyrazí do Indie, aby si tam sehnal manželku. Jeho plán kupodivu vyjde, neboť v místním bistru narazí na servírku Púnu, do které se zamiluje. V Indii se nechají oddat, Púna si ještě musí vyřídit pár věcí a má za Gunderem přiletět do Norska.

Púna však ke Gunderovi domů nikdy nedorazí. Gunder ji měl vyzvednout na letišti, ale jeho sestra měla autonehodu, a tak musel rychle do nemocnice. Púna se pak z letiště vydala na vlastní pěst a kilometr od Gunderova domu byla brutálně zavražděna neznámým pachatelem.

Policie začne případ vyšetřovat, vyslýchá mnohé svědky, odhaluje drobná tajemství a prohřešky místních obyvatel, které však často nakonec s případem nesouvisí, či s ním souvisí jen okrajově. Z nepřímých důkazů nakonec dojde místní detektiv Sejer k názoru, že nebohou Púnu zavraždil devatenáctiletý mladík Gøran, téměř fanatický svalovec, po emoční stránce poněkud nevyvinutý.

Gøran, který se rozešel v daný den se svou mladou přítelkyní, aby byl v zápětí odvržen i svou postarší milenkou, na Púnu pravděpodobně v rozhořčení narazil a vybil si na ni vztek vůči ženám obecně – nebohou ženu umlátil činkou po neúspěšném pokusu o sblížení.

Gøran se nakonec po vyčerpávajícím vyslýchání přizná, ale vzápětí přiznání odvolá. Zůstávají také menší pochyby, zda čin skutečně spáchal, neboť všechny výpovědi do sebe plně nezapadají a jednoznačného konce se čtenář nedočká.

 

„Indická nevěsta“ je velice svižné a poutavé čtení, které může zklamat jen trochu zavádějícím začátkem, který slibuje spíše zvláštní konspiraci, než „prostý“ brutální útok náhodného pachatele, ke kterému v zápětí dojde.

Vyšetřování případu je podáno velmi civilně, až chladně – styl není nijak vypjatý, spíše strohý a realistický. Nepřináší ani vypjaté okamžiky či odhalení, naopak postupně plyne ke konci a spíše potichu dozní, než že by senzačně vyvrcholil skandálním odhalením pachatele.

Nic z výše uvedeného však nelze chápat jako výtku, spíše jako varování, pokud byste čekali detektivní thriller či tradiční detektivku jako od Agathy Christie; v takovém případě vás nejspíše kniha zklame. Na druhou stranu jako dekonstrukce policejního vyšetřování je kniha rozhodně zajímavá, více orientovaná na psychologii postav (která, pravda, působí místy trochu zjednodušeně) a jejich motivaci, než důmyslností provedení zločinu.

Je zajímavé, jak obyčejnost a všednost maloměstského zločinu může být vykreslena poutavě a jak stránky může čtenář hltat, i když se v knize vlastně nic moc neděje. Hlubší podtóny jsou příjemné, především nejistý konec funguje dobře; na jiných dušezpytných místech vyprávění trochu vrže, ale obecně si drží příjemně nadprůměrnou úroveň.