Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

John Ronald Reuel Tolkien

Húrinovy děti – The Children of Húrin – 2007

 

Příběh začíná neúspěšným pokusem spojených vojsk lidí a elfů porazit arcipadoucha Morgotha. Po prohrané bitvě následuje období teroru a úpadku v zemích nejbližších Morgothovu království; postupně však chřadnou i vzdálenější země.

Vůdce lidí Húrin byl zajat v této velké bitvě Morgothem, a jelikož se mu odvážil vzpurně vzdorovat, Morgoth proklel celý jeho rod. Húrinův syn Túrin (hlavní postava knihy) tak ještě v mladém věku musí prchnout ze země a vyrůstá v Doriathu, elfím království. Je velice pyšný a svéhlavý a jeho jediným cílem je pomstít se Morgothovi. Jeho bojechtivá povaha tak způsobí, že kletba mu jde těsně v patách a on přináší neštěstí, kam přijde.

Po nešťastném incidentu, kdy zabije v sebeobraně zrádného elfa, utíká ze strachu z uvěznění z elfího království a toulá se divočinou. Zde se setkává s tlupou hrdlořezů, jejíhož velitele zabije a sám se později stane jejím velitelem. Toto malé vojsko po jistou dobu zajišťuje bezpečí před skřetími nájezdy, ale po dalších peripetiích od psanců Túrin odchází.

Získá si vlivné postavení v Nargothrondu (další elfí království) a povzbuzuje obyvatele k aktivnímu odporu vůči Morgothovi. Výsledkem však je jen to, že se na Nargothrond Morgoth zaměří a pošle tam svého děsivého draka Glaurunga. Pevnost Nargothrond je rozmetána a Glaurung se zde spokojeně usadí. Túrin pod vlivem Glaurungových lží spěchá do své domoviny, aby zachránil svou matku Morwen a sestru Niënor, které zatím ale ve skutečnosti doputovaly do Doriathu a pátrají po Túrinovi.

Tak se stane, že Niënor narazí na Glaurunga, který ji svou mocí uvrhne mysl do temnoty, takže neumí ani mluvit, natož aby věděla, jak se jmenuje. Túrin se nakonec vrací do Doriathu, aby zjistil, že jeho milovaní pravděpodobně padli. Rozhodne se vést mírumilovný život v lesích Brethilu a vyhnout se tak dosahu kletby. Zde se ke svému neštěstí setkává s Niënor, do které se zamiluje, ožení se s ní a počne dítě.

I na Brethil se však zaměří Glaurungova pozornost a blížící se zkáza donutí Túrina opět jít do boje. Schová se v rokli, přes kterou drak pravděpodobně bude muset přelézt (Glaurung není létající drak), a když nastane pravá chvíle, bodne jej vší silou do nechráněného břicha. Drak umírá a jeho moc opadá. Niënor procitá a uvědomuje si, že je Túrinovou sestrou. Spáchá sebevraždu skokem do rokle a Túrin ji následuje, když po zdrcujícím zjištění nalehne na svůj meč.

Morgoth v závěru propustí Húrina, aby jej zneužil ke svým dalším plánům. Ten se u hrobu svých dětí setkává se zuboženou Morwen, která v jeho náručí umírá.

 

„Húrinovy děti“ jsou velice příjemným čtení z Tolkienova kouzelného světa. Představují však jak svým obsahem, tak formou něco trochu jiného než „Hobit“ či „Pán prstenů“. Jsou to pověsti ze starých časů, vyprávění není tak bezprostřední či detailní, příběh je drsnější a věci se v něm dobře nevyvíjejí, ani dobře nekončí.

Je mnohem vhodnější knihu přirovnat spíše k rozvinutějšímu „Silmarilionu“. Doba, kterou vyprávění pokrývá, jsou v podstatě desítky let, příběh má stylizaci elegické báje (napětí z toho, co bude, je často nahrazováno chmurnými zkazkami o tom, jak vše špatně skončí, místy ani vypravěč neví, co se v dané době doopravdy stalo) a příjemně dokresluje už tak obrovský Tolkienův svět a jeho historii.

Stejně jako „Silmarillion“ je čtení poněkud nepřístupné závalem cizích pojmů a jmen, ale naštěstí v menší míře. O usnadnění čtení a větší srozumitelnost se usilovně snaží i jmenný rejstřík, mapky a také předmluva a doslov od Tolkienova syna, který knihu editoval, kde je v hrubých rysech nastíněn širší kontext příběhu a podrobně rozebrán vznik této knihy.

Výsledkem je atmosféra prastaré legendy, čtení snad o něco dospělejší a rozhodně chmurnější než „Pán prstenů“, ale zároveň přístupnější a záživnější než „Silmarillion“. Pro čtenáře neznalého ostatních knih pravděpodobně stále ne úplně snadno uchopitelné, ale rozhodně literárně samostatnější než encyklopedický „Silmarillion“.

Je jen škoda, že není dokončen též Húrinův příběh. Čtenář je tak na konci jak zdrcený neutěšeným vyústěním příběhu Túrina, tak roztrpčený absencí úplného zakončení knihy. Ačkoliv může čtenář najít většinu odpovědí v „Silmarillionu“, kde je ve zhuštěné podobě obsažen jak příběh této knihy, tak události předchozí i následující, přece jen si myslím, že by bylo vhodné uvést alespoň stručné shrnutí i zde, ať už v doslovu, či přímo do zakončení legendy – ale to je v podstatě jediná výtka.

Lehko se mohlo stát, že v masovém zápalu pro Tolkienovy příběhy vyvolaném sérií filmů se vymete každý zbytek z pozůstalosti a s fanfárami se vypustí do světa. „Húrinovy děti“ však tyto obavy zcela zahání a jistě potěší nejen skalní fanoušky.