Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

George R. R. Martin

Hostina pro vrány – A Feast for Crows – 2005

 

„Hostina pro vrány“ je čtvrtým dílem knižní ságy Píseň ledu a ohně. Příběh tak bezprostředně navazuje na události „Bouře mečů“. Tentokráte však sledujeme osudy jen několika vybraných postav; na ostatní dojde až v dalším pokračování.

Cersei po vraždě Tywine kraluje jako Tommenova regentka a dělá jednu chybu za druhou, zatímco se sama čepýří, jak se jí vše daří. Kvůli jejím pletichám se k moci dostanou náboženští fanatici, kteří nakonec uvězní i samotnou Cersei.

Jaime je jednoznačně nejsympatičtějším i nejzábavnějším hrdinou dílu – jeho charakter má po ztrátě jedné ruky překvapivě více odstínů i hloubky, provede čtenáře válkou rozvráceným světem a dozvíme se chybějící střípky z nedokončených dějových linek z minula. Jeho příběh vrcholí diplomatickým pokořením Riverrunu.

Tradičně nudná je Arya, která v Braavosu trénuje umění mužů bez tváře a snaží se tak nějak najít místo ve světě. Podobně nezáživné je i putování Sama do Citadely, kterému po cestě zemře stoletý mistr Aemon a vlastně se nic nedozvíme. Zábavnější, ale podobně bezcílné je pátrání Brienne po Sanse; Brienne nakonec končí v zajetí zmrtvýchvstalé Catelyn Stark a má být popravena. Sansa samotná zatím trčí v Eyrie, kde čeká, až se dají do pohybu Littlefingerovi spády.

Celkem podrobně jsou také vykresleny události v Dornu, kde se místní princezna snaží korunovat jako vládce Myrcellu, jen aby její konspirace byla krvavě potlačena a čtenář se dozvěděl, že původním plánem Dornu bylo Lannistery porazit a korunovat jako právoplatné vládce zbývající Targaryeny.

 

Po událostmi nabitém třetím díle jsem celkem pochyboval, jestli se Martinovi může podařit vůbec nastavenou laťku ještě překonat. A kupodivu se o to ani nepokusil, naopak celkem logicky sbírá zbytky přeživších z minulého dílu, přivádí nové postavy, znovu buduje napětí a rozestavuje figurky na šachovnici.

Trochu nevděčný je výběr postav, kde většina zábavných zůstala v zásobě do dalšího pokračování (kromě ultranudného Brana, na kterého se můžeme ještě „těšit“). Tempo je pak vcelku vyklidněné, a byť je kniha o něco kratší než její předchůdce, co do zapamatovatelných událostí je dosti pustá.

Jakkoliv výtky výše mohou nasvědčovat, že je „Hostina pro vrány“ klopýtnutím v sérii, není tomu tak. Pořád se čte skvěle, literárně je zase o něco zdařilejší a předzvěst věcí příštích dává slibovat mnohé. Jen to je prostě ten díl, kde se nic pořádného nestalo. O jeho kvalitách tedy rozhodne paradoxně hlavně to, co z pečlivě připravených konfliktů vytěží Martin v budoucnu.