Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Ira Levin

Hoši z Brazílie – The Boys from Brazil – 1976

 

V Jižní Americe se sejdou nacističtí pohlaváři, kteří nebyli dosud polapeni. Většina z nich si už jen spokojeně žije z nakradených peněz, doktor Mengele však má jiné plány. Nejenže stále věří ve vítězství árijské rasy, dokonce i vede ďábelský projekt, který má pomoci nastolit Čtvrtou říši.

Nicméně o skutečné podstatě projektu ví jen málokdo a Mengele bývalým esesákům pouze sdělí, že musí v určitých intervalech zabít dohromady devadesát čtyři pětašedesátiletých mužů ve státních službách.

K Mengeleho smůle je však jejich schůze odposlouchávána a její obsah se donese až k Yakovu Liebermannovi, světoznámému lovci nacistů. Ten s touto potrhlou historkou, které chybí jakýkoliv motiv, nemůže moc udělat. Podaří se mu však přesvědčit přítele novináře, aby mu nechal zasílat zprávy o úmrtích pětašedesátiletých státních zaměstnanců.

Některé případy se rozhodne sám prověřit, nenalezne však sebemenší důvod, proč by se kterýkoliv z těchto mužů měl stát cílem nacistické pomsty. U posledního případu ale narazí na podezřelou okolnost – naprosto stejné dítě, syna zemřelého, jaké již u jednoho případu viděl.

Liebermann se postupně dovtípí, že chlapci jsou adoptovaní a že je stvořil v Brazílii sám Mengele. A nejsou to klony nikoho jiného než Adolfa Hitlera. Rodiny byly pečlivě vybrány tak, aby se charakter dětí tvaroval podobně jako charakter Hitlerův. Proto museli i ve stejné době přijít o otce.

Když Mengeleho nacističtí kolegové ztratí odvahu v akci pokračovat, pokusí se Liebermanna sám zabít. Podaří se mu jej však jen postřelit – sám je paradoxně zabit dobrmany, jež na něj vypustí jeden z malých Hitlerů. Liebermann se tak dostane k seznamu všech klonovaných dětí, raději jej však sám zničí – nechce chlapce ani nechat zabít židovskými jednotkami, ani k nim přitahovat pozornost, která by z nich mohla udělat právě to, o co se Mengele snažil.

 

Příběh má jednu podstatnou vadu – chybí mu gradace. To nejlepší se odehraje brzy na začátku a znovu se kniha vzchopí až při střetnutí Mengeleho s Liebremannem. Nicméně samotná zápletka je velmi přitažlivá, neporažení esesáci, profesionální vraždy, ďábelské plány a nesmrtelný Hitler – to všechno snad ani zklamat nemůže.

Navíc Levinův vypravěčský styl je příjemně kultivovaný a nedá se mu mnoho vytýkat. Ale také není výjimečný. A to platí i pro celou knihu.