Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Philip Kindred Dick

Galactic Pot-Healer – 1969

 

Ač by název mohl nasvědčovat tomu, že hlavní hrdina prodává trávu kdesi na rohu, Joe Fernwright ve skutečnosti léčí... hrnce. Vážně. Což v blízké budoucnosti není překvapivě bůhvíjak lukrativní džob, takže jej zaměstnává spíše bezduchá práce pro stát a potajmu si šetří na lepší práci přes (ukrutně drahý) HR software, který tak nějak vládne lidským osudům.

Joe je proto nemálo udiven, když dostane nabídku za bambilion peněz, aby se vydal léčit hrnce kamsi do vesmíru. Brzy se ukáže, že zadavatelem práce je Glimmung, jakési beztvaré, obří stvoření, které chce ze dna oceánu vyzdvihnout obří katedrálu Heldscalla a uvést ji do původního stavu. K čemuž naverbuje podobným stylem myriádu dalších profesí.

Glimmung se ještě musí utkat se svou zlou antitezí, černým Glimmungem, což navzdory proroctví dokáže, katedrálu se mu však již vyzdvihnout nedaří. Pojme pak do sebe konsenzuálně své pomocníky a spojenými silami úkol zvládnou. Joe však jako jeden z mála tento kolektiv myslí opouští, neb si cení své individuality, a začne vyrábět hrnce. Které nestojí za nic.

 

Galactic Pot-Healer je tak typickým dickovským románem, že byste jednotlivé prvky mohli vyjmenovat dopředu. Nedůvěra k ženám (a hlavně těm bývalým), chaotické střídání témat, odlidštěná automatičnost státního aparátu, smysl života, střet individuality a kolektivu...

Vše toto dostanete, a máte-li autorovu tvorbu rádi, budete spokojeni i zde. Ve srovnání se známějšími kusy však citelně trpí určitou nesoustředěností, kdy střídání témat je sice překvapivé, ale nepůsobí v kontextu celé knihy nijak zvlášť promyšleně.