Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Sofoklés

Filoktétes – Φιλοκτήτης – Philoctetes – 409 př. n. l.

 

Filoktétés, dříve druh Héraklův, byl účastníkem první řecké výpravy za dobytím Tróji. Byl však uštknut hadem, jehož jed jej sice nezabil, ale trvale zmrzačil; rána stále hnisala a jeho nepřetržité sténání demoralizovalo vojsko. Proto jej Odysseus lstí vylákal na pustý ostrov, kde jej opustil. Věštba však předpoví, že město bude dobyto teprve tehdy, až bude Paris zabit Filoktétovým (dříve Héraklovým) lukem, který se nikdy nemíjí.

V této chvíli teprve začíná hra samotná. Odysseus s Achillovým synem Neoptolemem připlouvají na ostrov, aby od Filoktéta získali jeho luk. Odysseus nabádá Neoptolema k nečestnému, ale účinnému jednání – má před Filoktétem předstírat, že se vrací do Řecka, a luk z něj vymámit.

Plán se zdaří, Neoptolemos se však za sebe stydí a i přes Odysseovy bouřlivé protesty Filoktétovi luk vrátí. Přemlouvá jej, aby se vrátil spolu s ním dobýt Tróju, Filoktétes se však nechce vrátit k vládcům, kteří se tak k němu zachovali, a raději by zůstal dále na pustém ostrově. Zjevuje se mu však z nebes Héraklés, který jej přiměje zapomenout na utrpěné křivdy a jít za slávou.

 

„Filoktétés“ jako ostatní Sofokleova dramata opět předestírá morální problémy. Prvním je Neoptolemovo dilema, má-li se snížit k nízkému a nečestnému činu, aby později mohl dosáhnout činů velikých. Druhým je Filoktétova nechuť vrátit se z ostrova, kde doopravdy nežije, ale jen přežívá, do světa velkých skutků – ale také do světa, který způsobil jeho dlouhé utrpení.

Příběh je velmi zdařilý, jeho zpracování taktéž, jen násilný konec v podobě výstupu Hérakla, který do děje zasáhne shůry a změní Filoktétův názor, nepůsobí nejlepším dojmem. Nicméně celkově je to hra záživná a zábavná, která si udrží pozornost až do konce. (Možná také proto, že tato báje není známá tak jako ostatní, ze kterých Sofoklés čerpal, a tak je čtenář napjat, jak že to vlastně dopadne.)